LudzieCo oznacza kolor świadectwa? Nawet rodzice nie wiedzą

Co oznacza kolor świadectwa? Nawet rodzice nie wiedzą

Wakacje czas start. W mediach społecznościowych co chwilę pojawiają się zdjęcia świadectw. Dokumenty różnią się od siebie danymi, ocenami, ale i kolorami. Co oznaczają kolory świadectwa ukończenia szkoły? Odpowiedź zdziwi niejedną osobę.

Co oznaczają kolory świadectw szkolnych?
Co oznaczają kolory świadectw szkolnych?
Źródło zdjęć: © East News

Uczniowie szkół podstawowych, liceów i techników mają powody do świętowania. Zgodnie z harmonogramem roku szkolnego 21 czerwca rozpoczęły się wakacje. Media społecznościowe zostały zalane zdjęciami świadectw. Z pewnością nie raz zastanawiałeś się, dlaczego dokumenty różnią się od siebie kolorami. Co oznaczają kolory na świadectwie?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szkolna rewolucja trwa w najlepsze

System edukacji w ostatnich latach przechodzi prawdziwą rewolucję. W 2019 roku zlikwidowano gimnazja, zastępując je 8 klasami szkoły podstawowej. Po 8 latach uczeń zaczyna naukę w liceum, technikum, szkole zawodowej bądź artystycznej.

W tym roku zniesiono obowiązek odrabiania prac domowych. Barbara Nowacka zapowiedziała, że w nowym roku szkolnym pojawi się przedmiot edukacja zdrowotna. Na zajęciach młodzież będzie uczyć się m.in. o zdrowiu psychicznym i seksualnym.

Jedna rzecz pozostała niezmienna — świadectwa. To dokument poświadczający ukończenie klasy. Od lat drukuje się je na papierze giloszowym, który zdobią cienkie linie. Ten zabieg ma zapobiec podrobieniu dokumentów. W zależności od szkoły mogą być niebieskie, żółte, jasnofioletowe bądź jasnozielone.

Co oznaczają kolory świadectw?

Kolor świadectwa jest uzależniony od rodzaju i specyfiki szkoły. Uczniowie podstawówek otrzymują niebieskie świadectwa, zaś liceów i techników — różowe. Młodzież w szkole specjalnej i branżowej I stopnia oraz dostaje żółte, a w szkole branżowej II stopnia — jasnofioletowe. Wynika to z rozporządzenia Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Jasnozielone świadectwa są zarezerwowane dla uczniów liceów artystycznych, np. plastycznych, muzycznych czy tanecznych. Ten rodzaj szkół jest nadzorowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)