Zapowiedź śmierci. Ustalono, który zmysł tracimy jako pierwszy

Chociaż nie ma uniwersalnego wzoru na umieranie, istnieją symptomy, które mogą świadczyć o zbliżającym się odejściu. Kanadyjscy badacze postanowili sprawdzić, który zmysł umierający tracą w jako pierwszy i ostatni.

Który zmysł tracimy jako ostatni, gdy umieramy?
Który zmysł tracimy jako ostatni, gdy umieramy?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Katarzyna Bialasiewicz, Photographee.eu

Śmierć towarzyszy ludzkości od zawsze. Nie ma jednak jednego, uniwersalnego wzoru na umieranie. W niektórych przypadkach śmierć może być nagła i niespodziewana, podczas gdy u innych proces ten będzie znacząco wydłużony.

Można jednak wyróżnić pewne symptomy, które zwiastują nadchodzącą śmierć. Do pierwszych i najważniejszych objawów umierania należą m.in. zanik oddychania oraz problemy z prawidłową pracą serca, a w konsekwencji jej całkowite ustanie. Te sygnały świadczą o tym, że jesteśmy w schyłkowej fazie naszego życia. W dalszej kolejności w ciele człowieka stopniowo obumierają narządy i komórki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

25 proc. ostatniej pensji. Taką emeryturę dostaną dzisiejsi 40-latkowie. "Trzeba zmienić myślenie"

Ten zmysł tracimy w ostatniej kolejności

Naukowcy z University of British Columbia postanowili sprawdzić, co czuje umierający człowiek. Badacze wzięli pod lupę nasze zmysły i próbowali przekonać się, który z nich tracimy w ostatniej kolejności.

Przedmiotem badań była aktywność mózgu 30 osób. Poprzez szczegółową analizę naukowcy sprawdzali, który zmysł opuszczał ciało jako ostatni. Jak się okazało, to słuch. Do takich wniosków kanadyjscy badacze doszli, gdy puszczali umierającym różne utwory, a w międzyczasie zmieniali ich głośność.

Profesor Lawrence Ward wyjaśnił, że chociaż umierający mogą nie być w stanie zareagować na werbalne bodźce ze strony swoich bliskich czy lekarzy, nadal słyszą co się wokół nich dzieje. Dlatego - jak podkreślił specjalista - niezwykle ważne jest, aby odchodzący człowiek nie był sam, tylko w otoczeniu bliskich, którzy przez cały czas będą do niego mówić.

Który zmysł tracimy w pierwszej kolejności, gdy umieramy?

Z badań naukowców wynika, że z kolei pierwszym zmysłem, który tracimy, wchodząc w końcowy etap naszego życia, jest węch. Umierający mają spore problemy z rozróżnianiem zapachów, w wielu przypadkach nie są także w stanie wyczuwać nieprzyjemnej woni w swoim otoczeniu.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
umieranieśmierćbadania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (21)