Co to jest kok francuski?
Kok francuski to bardzo kobieca i romantyczna fryzura, która będzie pasować na mniej lub bardziej oficjalne okoliczności. To jedno z najbardziej klasycznych upięć, które można samodzielnie wykonać w zaledwie 5 minut bez specjalnych kosmetyków czy atrybutów.
30.07.2017 | aktual.: 31.07.2017 15:31
Klasyczny kok francuski
Kok francuski, inaczej nazywany bananem, jest elegancką fryzurą, która podkreśli wyjątkowość danej uroczystości. Może też sprawdzić się jako wygodne uczesanie do pracy w biurze. Co najważniejsze, wykonanie koka francuskiego nie zajmuje dużo czasu i z łatwością można zrobić to samodzielnie. Klasyczna wersja to kok francuski w pozycji pionowej.
Aby wykonać klasyczny kok francuski, wszystkie włosy zaczesujemy na bok, chwytamy je u nasady i skręcamy w przeciwnym kierunku, końcówkami do góry. Wykonując tę czynność, elegancko je rozkładamy i układamy. Skręt nie powinien być zbyt silny ani zbyt luźny. Zawijamy włosy, żeby znalazły się obok koka i wsuwamy je pod spód. Na całej długości przypinamy koka wsuwkami. Dla utrwalenia spryskujemy całość lakierem.
Kok francuski z warkoczy
Kok francuski z warkoczy to upięcie w pozycji pionowej. Modelując włosy po myciu, warto zadbać, aby przy skórze głowy były puszyste. Cienkie i delikatne warto potraktować kosmetykami zwiększającymi objętość, natomiast grube i gęste – produktami wygładzającymi. Głowę dzielimy jakby na dwie „sekcje”. Włosy na czubku podpinamy klipsem. W pierwszej sekcji wybieramy 2- centymetrowe pasma i podkręcamy je na grubej lokówce. Kierujemy się dookoła głowy i powstałe loki utrwalamy lakierem do włosów.
To samo wykonujemy z górną sekcją włosów spiętych na czubku głowy. Włosy nie powinny być zbyt mocno skręcone. Ponownie dzielimy głowę na dwie sekcje od czubka do prawego i lewego ucha. Na tylnej sekcji pleciemy warkocz. Na części czołowo ciemieniowej wydzielamy prostokąt i pasma przypinamy klipsem. W bocznych sekcjach czeszemy cienki dobierany warkocz. Na tylnej części głowy upinamy tak warkocz, aby tworzył upięcie i dopinamy do niego boczne warkocze.
Z pozostałej sekcji prostokąta wykonujemy kolejny warkocz, unosząc włosy pod kątem 90 stopni. Całość utrwalamy lakierem. Dla urozmaicenia możemy wpiąć we włosy jakąś ozdobę. Podkręcenie wszystkich włosów na lokówce naturalnie zwiększa ich objętość. Nie trzeba zatem ich tapirować. Dzięki posplatanym ze sobą warkoczom fryzura jest stabilna i długo będzie się trzymać.
Kok francuski w wersji poziomej
Związujemy włosy w zwykły kucyk. Powinny być gładko spięte, rozluźniamy delikatnie gumkę i rozszerzamy górną część włosów tak, aby powstała „miseczka”. Następnie rolujemy kucyka wokół własnej osi i wsuwamy go do powstałego wgłębienia. Gumka powinna być ukryta. Uczesanie podpinamy wsuwkami i utrwalamy lakierem do włosów.
Kok francuski z wypełniaczem
Do wykonania fryzury będziemy potrzebować grzebień z wypełniaczem. Zbieramy włosy z tyłu głowy. Grzebień z wypełniaczem wsuwamy w końcówki i zwijamy do wewnątrz w kierunku skóry głowy. Mocujemy grzebień, wsuwając go we włosy tak, aby powstał ścisły kok. Delikatnie rozkładamy włosy wokół wypełniacza, aby go w całości przykryć. Całość przypinamy wsuwkami. Dla uzyskania większego efektu można wpiąć we włosy elegancką ozdobę.