FitnessCo to jest sibutramina? Działanie, dawkowanie i skutki uboczne

Co to jest sibutramina? Działanie, dawkowanie i skutki uboczne

Sibutramina była popularna w latach 90. jako cudowny lek na walkę z nadwagą i otyłością. Obecnie sibutramina znajduje się na liście produktów zakazanych w sporcie, a wielu krajach została wycofana z obrotu. Czym właściwie jest sibutramina i co należy o niej wiedzieć?

Co to jest sibutramina? Działanie, dawkowanie i skutki uboczne
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

08.11.2018 16:24

Sibutramina - co to jest?

Sibutramina to organiczny związek chemiczny, który był stosowany jako lek w zwalczaniu otyłości. Sibutramina hamuje łaknienie, jednocześnie zwiększając uczucie sytości. Sibutraminę stosowano jako środek wspomagający odchudzanie, ponieważ hamowała wychwyty zwrotne noradrenaliny, dopaminy i serotoniny. Stosowana była również przez sportowców, ponieważ związek ten podnosi wydolność organizmu.

W czym znajduje się sibutramina?

Popularność sibutraminy wiąże się z tzw. chińskimi ziółkami, które były stosowane w celu uzyskania szybkich efektów odchudzania. W chińskich ziółkach znajdowała się niewiadomego pochodzenia sibutramina, która powodowała znaczny ubytek kilogramów w bardzo krótkim czasie. Ziółka przynosiły widoczne efekty, więc sibutramina zyskiwała swoich zwolenników, a preparaty z tym związkiem zaczęły się pojawiać także w aptekach. Jednak ze względu na skutki uboczne wywoływane przez stosowanie sibutraminy, została ona wycofana ze sprzedaży w 2010 roku.

Obecnie sibutramina znajduje się w takich preparatach, jak: Reduce, Sibutril, Meridia, Teronac, Isolipan, Mazindol, Avipron czy Adipex.

Jak działa sibutramina?

Podstawowe działanie sibutraminy polega na ponownym wchłonięciu ważnych dla organizmu neuroprzekaźników, co powoduje zwiększenie ich stężenia. Sibutramina zwiększa ilość spalanych kalorii, a także wpływa na termogenezę, co skutkuje przyspieszonym spalaniem tkanki tłuszczowej.

Pobudza ośrodkowy układ nerwowy i zwiększa wydolność fizyczną. Sibutramina pozwala wykonać więcej ćwiczeń i znacznie zwiększyć ich intensywność. Dodatkowo znacznie przyśpiesza pracę serca, a także napędza metabolizm.

Jak dawkować sibutraminę?

Przede wszystkim należy pamiętać, że sibutramina jest środkiem, który znalazł się na liście substancji zakazanych w sporcie. Może być ona stosowana doustnie tylko pod ścisłą kontrolą lekarza i tylko w sytuacji otyłości wysokiego stopnia.

Dawkę sibutraminy ustala lekarz i na początku kuracji wynosi ona zazwyczaj ok. 10 mg na dzień. Sibutraminę podaje się rano i nie powinno się jej stosować długotrwale. Jeśli nie są zauważalne efekty jej stosowania, należy zrezygnować z dalszej suplementacji. Niekontrolowane przyjmowanie sibutraminy, może być tragiczne w skutkach i powodować nawet śmierć.

Skutki uboczne stosowania sibutraminy

O skutkach ubocznych stosowania sibutraminy mówi się i pisze bardzo wiele. Lista niepożądanych efektów jest bardzo długa, a wśród najważniejszych wymienia się wzrost ciśnienia krwi, zwiększenie ryzyka zawału serca i udaru mózgu, bezsenność, wzrost agresji, a także obniżenie nastroju, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do depresji.

Sibutramina może powodować również zaburzenia widzenia, impotencję, potliwość, uderzenia gorąca i suchość w jamie ustnej. Niekontrolowane stosowanie sibutraminy uzależnia, a nawet niewielkie, źle przyjmowane dawki mogą doprowadzić do śmierci.

Źródło artykułu:WP Kobieta
sibutraminaporadnik fitnesssuplementy diety
Komentarze (0)