Wzrost, długość palców, grubość łydek - nasze ciało jest mapą. Kiedy się zmienia, często sygnalizuje choroby. Okazuje się jednak, że predyspozycje do pewnych schorzeń można wyczytać także z sylwetki zdrowej osoby. Wystarczy spojrzeć w lustro i przyjrzeć się swojej budowie.
Wzrost, długość palców, grubość łydek – nasze ciało jest mapą. Kiedy się zmienia, często sygnalizuje choroby. Okazuje się jednak, że predyspozycje do pewnych schorzeń można wyczytać także z sylwetki zdrowej osoby. Wystarczy spojrzeć w lustro i przyjrzeć się swojej budowie.
Kobiety, których palec wskazujący jest krótszy niż serdeczny, mogą być dwukrotnie bardziej narażone na zwyrodnienie stawu kolanowego. Jak dowodzi badanie z 2008 r., taka – charakterystyczna dla mężczyzn – budowa dłoni związana jest z niższym poziomem estrogenu w organizmie, co może mieć wpływ na rozwój stanów zwyrodnieniowych. Aby zapobiec schorzeniu, wzmocnij i rozciągnij mięśnie w okolicach kolan. Kiedy siedzisz, unoś kolejno prawą i lewą nogę do poziomu równoległego do podłogi, za każdym razem przytrzymaj od 5 do 10 sekund. Powtórz 10 razy.
Tekst: na podst. Foxnews.com/Izabela O’Sullivan
(ios/sr), kobieta.wp.pl
Wzrost
Wyniki badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym Proceedings of the National Academy of Sciences pokazują, że kobiety o wzroście powyżej 1,57 m mogą nie mieć mutacji genu, który zapewnia im długowieczność. O to, by dożyć stu lat, muszą więc walczyć innymi sposobami. Specjaliści radzą rzucenie palenia, ograniczenie alkoholu i mięsa.
Długość nóg
Krótkie nogi mogą wskazywać na możliwe problemy z wątrobą. Brytyjscy naukowcy w 2008 r. odkryli, że kobiety, których długość nóg oscylowała pomiędzy 51 cm a 74 cm, miały podwyższony poziom czterech enzymów, wskazujących na schorzenia wątroby. Aby ograniczyć ryzyko ich wystąpienia, unikaj kontaktu z toksynami. Jeśli podczas sprzątania mieszkania używasz chemikaliów, załóż maskę i rękawiczki. Staraj się też pić mniej alkoholu.
Zmysł węchu
Starsi dorośli, którzy nie potrafią rozpoznać zapachu bananów, cytryn, cynamonu czy innych charakterystycznych produktów, są aż pięć razy bardziej narażeni na to, że w ciągu czterech lat zdiagnozowana zostanie u nich choroba Parkinsona. Naukowcy twierdzą, że część mózgu odpowiedzialna za zmysł powonienia może wysyłać pierwsze sygnały dotyczące rozwijającego się schorzenia już od siedmiu do dwóch lat przed pojawieniem się innych symptomów. Aby opóźnić atak choroby Parkinsona, warto zażywać suplementy diety z olejem rybnym, które pomogą uodpornić mózg na toksyczny związek odpowiedzialny za jej rozwój.
Długość rąk
Kobiety o małej rozpiętości ramion są bardziej narażone na chorobę Alzheimera niż panie o dłuższych rękach. Taką tezę postawili naukowcy z Uniwersytetu Tufts w Stanach Zjednoczonych, którzy wskazują na zależność pomiędzy stopniem rozwinięcia kończyn górnych a sprawnością mentalną w późniejszym wieku. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, warto znaleźć sobie zajmujące hobby. Sprawdzą się nie tylko krzyżówki czy typowo umysłowa rozrywka, ale także malowanie albo garncarstwo. Trwające 5 lat badanie, prowadzone przez Centrum Choroby Alzheimera na Uniwersytecie Rush pokazało, że osoby, które miały hobby, były ponad dwukrotnie mniej narażone na wystąpienie tego schorzenia w porównaniu do tych, którzy nie angażowali się w dodatkowe formy aktywności.
Małżowiny uszne
Wiele badań potwierdza, że zmarszczki na uszach mogą zwiastować przyszłe choroby serca. Jeśli występują na jednej małżowinie, zwiększają ryzyko o 33 procent, jeśli na obu – aż o 77. Mimo że brak tu stuprocentowej pewności, specjaliści twierdzą, że utrata elastyczności włókien może powodować zarówno powstawanie zmarszczek, jak i twardnienie tętnic. Osoby nie posiadające gładkich uszu mogą zadbać o serce na inne sposoby: schudnąć, obniżyć poziom cholesterolu i ciśnienie. Dużą rolę odgrywa więc dieta, dobrze jednak także zadbać o odpowiednią ilość ruchu.
Ile centymetrów w talii
Osoby, u których tkanka tłuszczowa gromadzi się w okolicach brzucha, są ponad trzykrotnie bardziej narażone na demencję w wieku siedemdziesięciu kilku lat. Ryzyko zwiększone jest także wśród tych, których BMI nie wskazuje na otyłość. Naukowcy tłumaczą, że tłuszcz wisceralny, odkładający się wokół narządów wewnętrznych, jest groźniejszy dla zdrowia od tego podskórnego. Pierwszy powoduje wydzielanie większej ilości hormonów, mogących zaburzać pracę umysłu. Osoby, które chcą stracić kilka centymetrów w pasie, powinny trzymać się diety bogatej w produkty zawierającej jednonienasycone kwasy tłuszczowe (oliwki, orzechy, nasiona, awokado, gorzka czekolada), które zapobiegają gromadzeniu się tłuszczu trzewiowego.
Rozmiar stanika
Dobra wiadomość dla pań o mniej obfitym biuście. Miseczka D i większa u kobiet w wieku 20 lat może zapowiadać cukrzycę typu II. To, obok otyłości, diety, palenia papierosów czy uwarunkowań genetycznych, jeden z czynników ryzyka rozwoju tej choroby. Eksperci są zdania, że tkanka tłuszczowa zawarta w piersiach kobiety jest wrażliwa hormonalnie i wpływa na rozwój odporności organizmu na insulinę. Paniom o obfitym biuście proponuje się ćwiczenia, składające się z bardzo intensywnych serii. W jednym z eksperymentów uczestnicy wykonali sześć 30-sekundowych sprintów na rowerkach (odpoczywając po cztery minuty między każdą serią). Tak ułożony zestaw poprawił zdolność ich organizmu do metabolizowania tłuszczu aż o 25 procent.
Rozmiar łydki
Panie, które mają wąskie łydki (o obwodzie równym 33 cm i mniejszym) są bardziej narażone na udar mózgu. Naukowcy wyjaśniają, że tłuszcz, gromadzący się pod skórą u kobiet o bardziej masywnych łydkach, „przechwytuje” kwasy tłuszczowe z krwiobiegu i przechowuje je tam, gdzie stanowią mniejsze niebezpieczeństwo dla zdrowia. Osoby o mniej rozbudowanych łydkach powinny pić dużo zielonej herbaty, która zapobiega chorobom układu sercowo-naczyniowego.
Grupa krwi
Jak się okazuje, najbardziej łaskawa jest grupa 0. Wszystkie pozostałe, tj. A, B lub AB, aż o 44 procent zwiększają ryzyko wystąpienia raka trzustki. Tak pokazuje badanie przeprowadzone w USA na ponad 107,5 tysiącach ludzi. Naukowcy na jego podstawie wnioskują, że gen odpowiadający za grupę krwi przenosi także ryzyko rozwinięcia się nowotworu trzustki. Aby zapobiec chorobie, warto zażywać witaminę D. Jej doskonałym źródłem w pożywieniu są niskotłuszczowe przetwory mleczne i ryby (np. łosoś).
Tekst: na podst. Foxnews.com/Izabela O’Sullivan
(ios/sr), kobieta.wp.pl