UrodaCo zrobić, żeby się nie pocić latem? Skuteczne sposoby na nadpotliwość

Co zrobić, żeby się nie pocić latem? Skuteczne sposoby na nadpotliwość

Co zrobić, żeby się nie pocić latem? Skuteczne sposoby na nadpotliwość
Źródło zdjęć: © iStock.com | -

18.07.2018 12:56, aktual.: 30.08.2018 10:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Problem nadmiernej potliwości w okresie letnim, w szczególności podczas upałów, związany jest z naturalnymi potrzebami termoregulacyjnymi organizmu. O ile na wakacjach na plaży nie jest on uciążliwą dolegliwością, o tyle w biurze — już zdecydowanie tak. Co zrobić, żeby się nie pocić latem? Przede wszystkim dbać o higienę osobistą, stosować antyperspiranty oraz wypróbować naturalne sposoby na nadpotliwość.

Nadmierna potliwość w upały

Problem nadmiernej potliwości w okresie letnim jest częstą i uciążliwą dolegliwością, która związana jest z naturalnymi potrzebami termoregulacyjnymi naszego organizmu. Największy wpływ na to mają bardzo wysokie temperatury powietrza, które sprzyjają namnażaniu się bakterii, co skutkuje tym, że latem nasz pot nieprzyjemnie pachnie.

Higiena osobista sposobem na nadpotliwość

Jak się nie pocić? Podstawą w zwalczaniu problemu nadmiernej potliwości latem jest częste mycie ciała. Podczas upałów zdecydowanie lepszym pomysłem od długich i aromatycznych kąpieli w wannie jest prysznic. Do mycia ciała najlepiej używać orzeźwiającego żelu na bazie naturalnych składników np. mięty i cytryny. Równie ważnym elementem co prysznic jest odpowiedni ubiór — zaleca się wybór lekkich i przewiewnych ubrań, wykonanych z naturalnych materiałów. Dodatkowo podczas upałów należy pić dużo wody (nawet 3 litry w ciągu dnia).

Antyperspirant na nadmierne pocenie

Najpowszechniejszym środkiem na nadmierne pocenie są antyperspiranty, które dostępne są w drogeriach, aptekach i sklepach internetowych. Nie należy ich utożsamiać z dezodorantami, które w przeciwieństwie do antyperspirantów, nie są klasyfikowane przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków jako leki. Podstawowym składnikiem antyperspirantów są związki glinu, które blokują kanaliki gruczołów potowych, a tym samym znacznie ograniczają ilość wydzielanego potu. Wadą antyperspirantów jest ich ograniczona skuteczność, krótki czas działania, a także pozostawianie trudnych do usunięcia plam na ubraniach.

Jak się nie pocić? Domowe sposoby na nadmierne pocenie

Co zrobić, żeby się nie pocić? Podstawą w niwelowaniu problemu nadmiernej potliwości latem jest zdrowy styl życia. W pierwszej kolejności należy wyeliminować ze swojej diety produkty, które mogą przyczyniać się do wzmożonego pocenia. Mowa tu głównie o: żywności wysoko przetworzonej, słodyczach, ostrych przyprawach, kofeinie i napojach gazowanych.

Skutecznym domowym sposobem na nadpotliwość w okresie letnim są zioła:

  • napar z szałwii, która charakteryzuje się właściwościami przeciwpotnymi (zaleca się pić 1-2 szklanki dziennie).
  • napar z melisy, która wykazuje działanie uspokajające (najlepiej pić 2-3 szklanki dziennie).
  • kąpiele ziołowe z mieszanką ziół: rumianku, szałwii, kory dębu, brzozy, które działają antybakteryjnie. Oprócz tego znacznie ograniczają one aktywność gruczołów potowych.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także