ycipk-3mmbie

Co zrobić, żeby się nie pocić latem? Skuteczne sposoby na nadpotliwość

Problem nadmiernej potliwości w okresie letnim, w szczególności podczas upałów, związany jest z naturalnymi potrzebami termoregulacyjnymi organizmu. O ile na wakacjach na plaży nie jest on uciążliwą dolegliwością, o tyle w biurze — już zdecydowanie tak. Co zrobić, żeby się nie pocić latem? Przede wszystkim dbać o higienę osobistą, stosować antyperspiranty oraz wypróbować naturalne sposoby na nadpotliwość.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nadmierna potliwość jest uciążliwą dolegliwością w szczególności podczas upałów.
Nadmierna potliwość jest uciążliwą dolegliwością w szczególności podczas upałów. (iStock.com, Fot: -)
ycipk-3mmbie

Nadmierna potliwość w upały

Problem nadmiernej potliwości w okresie letnim jest częstą i uciążliwą dolegliwością, która związana jest z naturalnymi potrzebami termoregulacyjnymi naszego organizmu. Największy wpływ na to mają bardzo wysokie temperatury powietrza, które sprzyjają namnażaniu się bakterii, co skutkuje tym, że latem nasz pot nieprzyjemnie pachnie.

ycipk-3mmbie

Higiena osobista sposobem na nadpotliwość

Jak się nie pocić? Podstawą w zwalczaniu problemu nadmiernej potliwości latem jest częste mycie ciała. Podczas upałów zdecydowanie lepszym pomysłem od długich i aromatycznych kąpieli w wannie jest prysznic. Do mycia ciała najlepiej używać orzeźwiającego żelu na bazie naturalnych składników np. mięty i cytryny. Równie ważnym elementem co prysznic jest odpowiedni ubiór — zaleca się wybór lekkich i przewiewnych ubrań, wykonanych z naturalnych materiałów. Dodatkowo podczas upałów należy pić dużo wody (nawet 3 litry w ciągu dnia).

Antyperspirant na nadmierne pocenie

Najpowszechniejszym środkiem na nadmierne pocenie są antyperspiranty, które dostępne są w drogeriach, aptekach i sklepach internetowych. Nie należy ich utożsamiać z dezodorantami, które w przeciwieństwie do antyperspirantów, nie są klasyfikowane przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków jako leki. Podstawowym składnikiem antyperspirantów są związki glinu, które blokują kanaliki gruczołów potowych, a tym samym znacznie ograniczają ilość wydzielanego potu. Wadą antyperspirantów jest ich ograniczona skuteczność, krótki czas działania, a także pozostawianie trudnych do usunięcia plam na ubraniach.

ycipk-3mmbie

Jak się nie pocić? Domowe sposoby na nadmierne pocenie

Co zrobić, żeby się nie pocić? Podstawą w niwelowaniu problemu nadmiernej potliwości latem jest zdrowy styl życia. W pierwszej kolejności należy wyeliminować ze swojej diety produkty, które mogą przyczyniać się do wzmożonego pocenia. Mowa tu głównie o: żywności wysoko przetworzonej, słodyczach, ostrych przyprawach, kofeinie i napojach gazowanych.

Skutecznym domowym sposobem na nadpotliwość w okresie letnim są zioła:

  • napar z szałwii, która charakteryzuje się właściwościami przeciwpotnymi (zaleca się pić 1-2 szklanki dziennie).
  • napar z melisy, która wykazuje działanie uspokajające (najlepiej pić 2-3 szklanki dziennie).
  • kąpiele ziołowe z mieszanką ziół: rumianku, szałwii, kory dębu, brzozy, które działają antybakteryjnie. Oprócz tego znacznie ograniczają one aktywność gruczołów potowych.
ycipk-3mmbie
Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3mmbie

ycipk-3mmbie
ycipk-3mmbie