UrodaBlokery potu — czym są i jak działają?

Blokery potu — czym są i jak działają?

Blokery potu są popularnym środkiem do leczenia problemu nadmiernej potliwości. Od powszechnie dostępnych antyperspirantów różnią się one wyższym stężeniem chlorku glinu — substancji, która blokuje gruczoły łojowe. Wiele osób ma jednak słuszne obiekcje przed ich stosowaniem i zadaje sobie pytanie, czy blokery potu są bezpieczne.

Blokery potu — czym są i jak działają?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

27.06.2018 | aktual.: 02.08.2018 15:16

Problem nadmiernej potliwości

Pocenie się jest procesem naturalnym, którego efektem ubocznym jest wydzielina gruczołów potowych, składająca się z: wody, soli, tłuszczów, mocznika, kwasu moczowego, amoniaku i związków mineralnych. Problem nadmiernej potliwości występuje w przypadku nadaktywności gruczołów łojotokowych, której następstwem jest wydzielanie nadmiernej ilości potu. Co istotne, nadmierna potliwość pojawia się w szczególności w sytuacji stresowej lub innej, wywołującej silną reakcję emocjonalną.

Blokery potu a antyperspiranty

Jednym ze środków stosowanych w leczeniu problemu nadmiernej potliwości są blokery potu. Od większości antyperspirantów różnią się one wyższym stężeniem chlorku glinu — substancji, która na pewien czas zamyka ujście gruczołów łojowych. Blokery potu, podobnie jak antyperspiranty, tworzą na skórze warstwę amorficznego żelu, który hamuje ujście potu. Jednocześnie w głębszych warstwach skóry tworzy się czop, który skutecznie oddziałuje na funkcjonowanie gruczołów potowych.

Sprawdź też aktualną ofertę dezodorantów i antyperspirantów na WP radarOkazji.

Jak działają blokery potu?

Blokery potu zawierają chlorek glinu, który po ich użyciu odkłada się na powierzchni skóry i wchodzi w reakcję z potem. Następnie tworzy się czop, który wnika w głębsze warstwy skóry i blokuje kanaliki potowe. Efektem stosowania blokerów potu jest redukcja potu i nieprzyjemnego zapachu oraz zwężenie gruczołów potowych.

Blokery potu — jak stosować?

Zasada stosowania blokerów potu nieco różni się od zasady używania antyperspirantów. Tego typu preparaty należy aplikować na noc — na czystą i niepodrażnioną skórę. Co istotne, blokerów potu nie należy stosować częściej niż 1-2 razy w tygodniu.

Czy blokery potu są bezpieczne?

Wiele osób zmagających się z problemem nadmiernej potliwości zastanawia się, czy blokery potu są bezpieczne i czy można ich bez przeszkód używać regularnie. Prawdą jest, że zbyt częste stosowanie blokerów potu może zbytnio zahamować kanaliki potowe i doprowadzić do powstawania stanów zapalnych. Z tego powodu, jeśli już decydujemy się na blokery potu, to powinniśmy przestrzegać podstawowych zasad ich stosowania.

Kontrowersje budzi także działanie blokerów potu, czyli częściowe blokowanie kanalików potowych. Jak wiadomo m.in. poprzez wydzielanie potu usuwane są toksyny i szkodliwe substancje. Tymczasem ich zatrzymanie w węzłach limfatycznych sprzyja rozwojowi różnego rodzaju bakterii, a także może prowadzić do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej i powstawania odczynów alergicznych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)