UrodaPotliwość dłoni - jak leczyć nadpotliwość?

Potliwość dłoni - jak leczyć nadpotliwość?

Potliwość dłoni - jak leczyć nadpotliwość?
Źródło zdjęć: © 123RF

30.06.2018 20:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nadmierna potliwość dloni potrafi odebrać ludziom pewność siebie. Nadpotliwość jest spowodowana przez nadaktywność gruczołów potowych, które są fragmentem strukturalnym gruczołów wydzielania wewnętrznego. Na nadmierną potliwość ma wpływ wiele czynników psychicznych, emocjonalnych oraz różne choroby. Jednak medycyna estetyczna proponuje zabiegi redukujące nadpotliwość.

Przyczyny nadpotliwości

Pot pojawia się pod wpływem wysokiej temperatury środowiska oraz intensywnego wysiłku fizycznego. Do zaburzeń potliwości może dojść w wyniku stanów podgorączkowych, silnego stresu lub spożywania niektórych produktów spożywczych, jak kofeina. Nadpotliwość często jest objawem choroby, m.in. zaburzeń endokrynologicznych (nadczynności tarczycy, cukrzycy)
, gruźlicy, otyłości oraz menopauzy czy andropauzy. Na szczęście nadmierną potliwość dłoni, stóp czy twarzy można ograniczyć dzięki różnym zabiegom medycyny estetycznej.

Zabiegi na nadpotliwość dłoni i nie tylko

Istnieje wiele zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, które pomagają zlikwidować nadmierne pocenie. Zabiegi można wykonać na różnych partiach ciała, w zależności od intensywności pocenia się.

  • Botoks - zastrzyki z botoksu blokują zakończenia nerwów odpowiedzialnych za działanie gruczołów potowych. Toksynę botulinową podaje się pod skórę cienką igłą. Mimo że zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, ostrzykiwanie dłoni i stóp bywa nieprzyjemne. Efekty pierwszego zabiegu utrzymują się do 8 miesięcy. Przy odbyciu całej serii zabiegów efekty można wydłużyć do 12 miesięcy. Cena jednego zabiegu leczącego nadpotliwość toksyną botulinową to ok. 2 000 zł.
  • Jonoforeza - to działanie prądem, które trwale uszkadza gruczoły potowe. Zabieg ten stosuje się przede wszystkim przy nadmiernej potliwości dłoni, stóp i pach. Jonoforeza jest bezbolesna, wystarczy zanurzyć stopy lub dłonie w wodzie, przez które przepuszczany jest prąd stały. Jeżeli chodzi o pachy, wystarczy włożyć pod nie zwilżone poduszeczki z elektrodami. Efekty leczenia nadpotliwości prądem zauważyć można już po 10 zabiegach. Cena jednego zabiegu jonoforezy to ok. 300 zł.
  • Lipoliza laserowa - polega na naświetlaniu gruczołów potowych za pomocą wiązki światła lasera. To zabieg nieodwracalny, którego skutkiem jest podgrzanie i obumieranie gruczołów. Lipolizę laserową stosuje się tylko przy nadmiernej potliwości pach. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Cena lipolizy laserowej to ok. 5000 zł.
  • Liposukcja - jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na odsysaniu gruczołów potowych. W skórze robi się małe nacięcie, do którego sprowadza się igłę ssącą wysysającą tkankę wraz z gruczołami potowymi. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i przeprowadza się tylko w przypadku nadpotliwośći pach. Wadą jest, że po liposukcji zostaje blizna. Cena jednego zabiegu liposukcji to ponad 4000 zł.
  • Sympatektomia piersiowa - to operacja radykalna zarezerwowana dla najcięższych przypadków nadpotliwości. Polega na chirurgicznym przecięciu nerwów intensywnie pocących się miejsc. Sympatektomię przeprowadza się w warunkach szpitalnych, w znieczuleniu ogólnym. Cena sympatektomii piersiowej to ponad 5000 zł. Sympatektomię można wykonać bezpłatnie w ramach NFZ.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (11)
Zobacz także