Codziennie myj tylko trzy części ciała. Ekspertka tłumaczy dlaczego

Wiele osób nie wyobraża sobie zakończenia dnia bez długiej kąpieli lub prysznica. Okazuje się jednak, że zamiast dokładnie szorować każdy centymetr skóry, podczas codziennej rutyny, należy skupić się przede wszystkim na trzech częściach ciała.

Ekspertka tłumaczy, które części ciała trzeba myć codziennie
Ekspertka tłumaczy, które części ciała trzeba myć codziennie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

29.08.2023 | aktual.: 30.08.2023 15:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zdecydowana większość ludzi nie wyobraża sobie dnia bez mycia całego ciała. O ile nie zawsze jest czas na spokojną, długą kąpiel, tak prysznic raczej jest obowiązkowym i bezdyskusyjnym punktem poranków lub wieczorów.

Okazuje się jednak, że codzienne, skrupulatne mycie od stóp do głów wcale nie jest idealnym pomysłem i - jak twierdzi dermatolożka Sandy Skotnicki, cytowana m.in. przez healthdigest.com autorka książki "Beyond Soap" - codziennie trzeba porządnie umyć przede wszystkim trzy części ciała.

Koniecznie myj trzy części ciała

Skotnicki sugeruje, że nadmierne szorowanie ciała może doprowadzić do zmniejszenia ochrony organizmu, co może przyczynić się do nadmiernego wysuszenia skóry i w konsekwencji doprowadzić do podrażnień. Zamiast tego, należy się skupić na tym, by porządnie umyć pachy, miejsca intymne i stopy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Powodem szczególnej dbałości o higienę wspomnianych miejsc jest fakt, że to właśnie w nich najszybciej rozwijają się bakterie i grzyby. Resztę ciała, jeśli nie wykonywaliśmy czynności, które mogły sprawić, że się pobrudziliśmy, można umyć resztkami mydła i wody. Wielu ekspertów podkreśla też, aby pamiętać także o dokładnym zmyciu makijażu przed snem, aby uniknąć problemów z cerą.

Kiedy najlepiej brać prysznic?

Sporo osób zastanawia się, kiedy jest najlepsza pora na prysznic. Jedni wolą myć się rano, po przebudzeniu, inni nie wyobrażają sobie pójść spać bez kąpieli. W tym przypadku nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi. Warto obserwować swoje ciało i dostosować porę kąpieli do indywidualnych potrzeb.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Komentarze (18)