Ćwiczenia aerobowe powiększają mózg
Lekarze od lat powtarzają: żeby cieszyć się dobrym zdrowiem, należy ćwiczyć co najmniej 3 razy w tygodniu przez pół godziny. Niby niewiele, jednak dla większości ludzi to nieosiągalny ideał. Tymczasem ruch nie tylko rzeźbi nasze ciało, poprawia zdrowie i wprowadza nas w dobry nastrój.
09.04.2014 | aktual.: 14.04.2014 15:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Lekarze od lat powtarzają: żeby cieszyć się dobrym zdrowiem, należy ćwiczyć co najmniej 3 razy w tygodniu przez pół godziny. Niby niewiele, jednak dla większości ludzi to nieosiągalny ideał. Tymczasem ruch nie tylko rzeźbi nasze ciało, poprawia zdrowie i wprowadza nas w dobry nastrój. Okazuje się, że powiększa nasz mózg, w dodatku tę część odpowiedzialną za pamięć i uczenie się.
Szczególnie korzystne dla kobiet są ćwiczenia aerobowe. To trening trwający co najmniej pół godziny, dość jednostajny, w trakcie którego serce pracuje na mniej więcej 40-60 procent swoich możliwości. Jakie ćwiczenia wykonywać? Takie, które sprawiają nam najwięcej przyjemności: spacery, bieganie, jazda na rowerze, orbitrek, steper, aerobik w klubie, itp. Ważne, żeby przez pewien czas wykonywać dość jednostajną, średnio męczącą aktywność fizyczną.
Okazuje się, że ćwiczenia aerobowe dają nam coś więcej niż tylko zgrabną sylwetkę. Mogą chronić przed demencją, w tym chorobą Alzheimera! Przekonali się o tym naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver.
Badacze przeprowadzili eksperyment z udziałem 86 kobiet w wieku od 70 do 80 lat, u których zaobserwowano początki demencji. Podzielono je na dwie grupy. Jedne panie miały spacerować dwa razy w tygodniu przez godzinę, a drugie wykonywać proste ćwiczenia, takie jak przysiady czy brzuszki.
Co się okazało? U kobiet, które regularnie spacerowały, zauważono rozwój hipokampu, struktury mózgu odpowiedzialnej za pamięć i uczenie się. Panie nie tylko lepiej się czuły, ale też miały mniejsze problemy z pamięcią. Ich funkcjonowanie ogólnie się poprawiło.
Co ciekawe, panie z drugiej grupy również doświadczyły wielu korzyści zdrowotnych. Ich hipokamp również się powiększył, choć nie tak znacznie jak u kobiet, które spacerowały. Wychodzi na to, że jakakolwiek forma ruchu, nawet w tak niewielkiej dawce, ma zbawienny wpływ dla naszego organizmu. Wyniki opublikowano w prestiżowym British Journal of Sports Medicine.
Dr Teresa Liu-Ambrose, która prowadziła badania, zaznacza, że wciąż wiemy zbyt mało na temat wpływu sportu na rozwój mózgu. Jednak już teraz wiadomo, że nie warto go ignorować. Rocznie na demencję zapada kilkaset tysięcy ludzi i po prostu nie możemy pozwolić sobie na to, żeby nie zastosować tak taniego i skutecznego środka w walce z tą chorobą.
Oficjalne stanowisko WHO mówi o tym, że dorosły człowiek powinien tygodniowo trenować ze średnią intensywnością przez 150 minut lub zrobić 75 minut mocniejszego treningu. To absolutne minimum, jednak mało kto ćwiczy choćby tyle. Potem zastanawiamy się, skąd plaga otyłości i innych chorób cywilizacyjnych, które trawią nasze społeczeństwo.
A przecież jest tyle form aktywności, których możemy spróbować. Rower, aerobik czy nawet spacery to tylko niektóre z nich. Każdy znajdzie coś dla siebie. Może warto zacząć chociażby dlatego, żeby dać innym, na przykład swoim dzieciom, dobry przykład?
Nie zapominajmy też o tym, jak ważna jest zdrowa, zbilansowana dieta. Unikajmy produktów wysoko przetworzonych, stawiajmy na zdrowe i pyszne jedzenie. Spożywajmy dużo warzyw, owoców, ciemnego pieczywa, chudego białka. Efekty, fizyczne i psychologiczne, przyjdą bardzo szybko.
(sr/mtr), kobieta.wp.pl