Ćwiczenia na drążku. Idealna aktywność dla kobiet
Większość kobiet podciąganie na drążku utożsamia z męską aktywnością, pozwalającą wyrzeźbić ramiona oraz plecy. Tymczasem panie również mogą korzystać z tego narzędzia, ponieważ pozwala pięknie wymodelować górne partie ciała. Kobiety skupiają się na ćwiczeniach kształtujących brzuch oraz pośladki. Jeśli jednak swój trening chcesz potraktować kompleksowo, spróbuj podciągania na drążku.
#
Coraz większą popularnością wśród kobiet cieszą się Street Workout oraz kalistenika. Co kryje się pod tymi pojęciami? Street Workout związany jest z wykonywaniem ćwiczeń na drążku z wykorzystaniem ciężaru swojego ciała. Nazwa pochodzi od ćwiczenia w ten sposób z wykorzystaniem elementów infrastruktury miejskiej. Początkowo osoby trenujące SW korzystały z takich właśnie elementów. Z biegiem czasu treningi te stały się tak popularne, że zaczęto tworzyć place do tego typu treningów. Osoby praktykujące ten sport cieszą się wspaniałą muskulaturą brzucha, ramion oraz pleców.
Kalistenika jest niejako powiązana ze Street Workout, praktykowano ją już w starożytności. Polega na wykonywaniu różnorodnych ćwiczeń z wykorzystaniem ciężaru ciała, czyli bieg, pompki, przysiady, niektóre sztuki walki itp. Nie musisz więc kupować drogich karnetów na siłownię, aby dodać sobie siły i poprawić sylwetkę – wystarczy montaż drążka rozporowego w domu lub skorzystanie z siłowni plenerowej.
Cwiczenia wprowadzające w podciąganie na drążku
Ćwiczenia na drążku najlepiej rozpocząć z użyciem metody assisted pull ups. Oznacza to wykonywanie podciągnięć z użyciem taśmy treningowej, pętli gumowej lub zwykłego krzesła. Ta metoda jest idealna dla osób początkujących – poprzez wspomaganie się wymienionymi przyrządami „odejmiesz” sobie kilka kilogramów, dzięki czemu pierwsze próby będą łatwiejsze. Z biegiem czasu będziesz mogła zrezygnować ze wspomagających przyrządów. Możesz także skorzystać z pomocy współćwiczącego. Zachęć więc swojego faceta lub przyjaciółkę do wspólnej aktywności.
Ważne, aby ćwiczenia robić w wariantach z nachwytem oraz podchwytem, ponieważ w obu wersjach angażujemy różne partie mięśni. W Internecie znajdziesz szereg propozycji ćwiczeń dla początkujących z omówieniem istotnych aspektów, takich jak napięcie mięśniowe, odpowiedni oddech oraz rozstaw dłoni. Im węższy, tym łatwiej wykonać ćwiczenie, z upływem czasu będziesz więc go rozszerzać. Podciąganie wydaje się bardzo proste, jednak na jego prawidłowe wykonanie składa się wiele elementów. Być może masz w swoim otoczeniu osobę, która jest trenerem lub praktykuje podciąganie i pomoże ci wykonać pierwsze kroki? Nie zrażaj się, jeśli na początku będzie ciężko, z czasem te same czynności będziesz wykonywać z lekkością i wdziękiem, a efekty przyjdą szybciej niż myślisz.