Trwa ładowanie...
d1cb8nf

Ćwiczenia odmładzają skórę nawet o 40 lat!

W naszej kulturze panuje kult młodości. Wiele osób za wszelką cenę stara się zatrzymać czas. Wydają fortunę na kremy, kosmetyki i suplementy diety. Okazuje się, że bardziej opłaca się kupić karnet do klubu fitness lub po prostu pójść na spacer czy na rower.

d1cb8nf
d1cb8nf

W naszej kulturze panuje kult młodości. Wiele osób za wszelką cenę stara się zatrzymać czas. Wydają fortunę na kremy, kosmetyki i suplementy diety. Okazuje się, że bardziej opłaca się kupić karnet do klubu fitness lub po prostu pójść na spacer czy na rower. Trzy godziny aktywności fizycznej w tygodniu mogą odmłodzić naszą skórę o kilkadziesiąt lat!

Badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Ontario w Kanadzie. Przewodniczył im dr Mark Tarnopolsky, który od lat zajmuje się wpływem ćwiczeń fizycznych na zdrowie i urodę.

- Nie chcę przeceniać rezultatów naszych badań, ale są naprawdę bardzo widoczne – mówił Tarnopolsky dla „New York Times”.

Pierwsze badania w tym zakresie przeprowadzono na myszach. Jak wiadomo, gryzonie zamknięte w klatkach uwielbiają biegać w kołowrotkach. Kiedy naukowcy zabrali im te zabawki, szybko stawały się słabe, łyse i zaczynały chorować. Z kolei osobniki, które mogły biegać w kołowrotkach, żyły dłużej, mniej chorowały, a futerko nawet im nie siwiało.

d1cb8nf

Czy jednak dane z eksperymentu na myszach można zastosować także do ludzi? Dr Tarnopolsky postanowił to sprawdzić. Znalazł grupę 29 ochotników w wieku od 20 do 84 lat. Połowa uczestników miała przez co najmniej trzy godziny w tygodniu uprawiać ćwiczenia fizyczne o średniej lub dużej intensywności. Inni nie ćwiczyli prawie w ogóle.

Korzyści z regularnej aktywności są znane od lat. Jednak czy sport wpływa także na stan skóry? A jeżeli nawet, to jak to sprawdzić? Badacze postanowili obserwować… pośladki uczestników. Skóra w tym miejscu jest bowiem rzadko wystawiana na działanie niszczących promieni słonecznych.

Wyniki eksperymentu zdziwiły nawet samych naukowców. Okazało się, że wystarczą trzy miesiące ćwiczeń, żeby skóra stała się gładka, jędrna i bardziej atrakcyjna. Najstarszym badanym udało się osiągnąć efekt odmłodzenia nawet o 40 lat! Co więcej, poprawę stwierdzono nie tylko w zewnętrznych, ale także w wewnętrznych warstwach skóry.

Co ciekawe, nie miało znaczenia, jakie ćwiczenia wykonywali badani. Jeśli więc chcesz wypróbować na sobie dobroczynny wpływ aktywności fizycznej, wybierz taką, którą najbardziej lubisz. Pamiętaj jednak, żeby ćwiczenia wykonywać rzetelnie. Lepiej porządnie spocić się przez pół godziny, niż ćwiczyć godzinę „na pół gwizdka”.

d1cb8nf

Dr Tarnopolsky przyznaje, że grupa badana była mała i potrzeba więcej danych, żeby potwierdzić wpływ sportu na kondycję skóry. Istnieje jednak wiele innych, dokładnie sprawdzonych korzyści. Osoby aktywne fizycznie są zdrowsze, mniej narażone na raka, choroby układu krążenia czy otyłość. Jeżeli regularnie wykonują treningi kardio, są dodatkowo mniej podatne na chorobę Alzheimera. Sport poprawia metabolizm i reguluje gospodarkę hormonalną. Do tego poprawia humor, ponieważ wydzielające się podczas treningu endorfiny pozytywnie działają na nastrój.

Przy tych wszystkich korzyściach piękne ciało wydaje się jedynie efektem ubocznym!

(sr/mtr), kobieta.wp.pl

d1cb8nf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cb8nf