GotowaniePrzepisyCzas na szparagi

Czas na szparagi

Właśnie trwa sezon na szparagi. Warto go wykorzystać, ponieważ nie trwa długo, a warzywa te są smaczne, zdrowe, szybkie w przygotowaniu. Mamy do wyboru szparagi zielone lub białe, te drugie są bardziej cenione, ponieważ charakteryzują się delikatnym smakiem.

Czas na szparagi
Źródło zdjęć: © sxc.hu

29.08.2011 | aktual.: 28.08.2018 15:28

Rzadziej spotykane są szparagi fioletowe, ich specyficzny aromat i smak nie każdemu odpowiada. Niezależnie od rodzaju, pasują do każdego dania.

Starożytny przysmak

Znane były już Grekom i Rzymianom, którzy wykorzystywali je w celach leczniczych. W Europie zdobyły popularność dopiero w XVII wieku. Dziś są m.in. elementem kuchni francuskiej, niemieckiej.

Jedzmy szparagi

Szparagi zawierają znaczne ilości kwasu foliowego, tylko 10 sztuk dostarcza niemal 50% dziennego zapotrzebowania. Są również źródłem witaminy C, witaminy E i beta-karotenu. Działają korzystnie na skórę i antyrodnikowo. Ponadto znajdziemy w nich witaminy z grupy B (witaminę B1 i B2) oraz wapń, magnez, potas czy sód. Warzywa te mają właściwości przeczyszczające i moczopędne. Mają niewiele kalorii, zaledwie 18 w 100g.

Jakie wybrać?

Należy wybierać warzywa świeże, są one błyszczące, jędrne i chrupkie. Można też potrzeć jeden szparag o drugi, powinny zaskrzypieć. Najlepiej przyrządzić jak najszybciej po zakupie.

Obieramy tylko białe szparagi (zielone jemy nieobrane), zawsze z góry na dół. Robimy to zwykłą obieraczką do warzyw. Łykowate części odcinamy. Potem warzywa dokładnie myjemy i gotujemy przez kwadrans w posolonej wodzie z dodatkiem masła. Trzeba uważać, by ich nie rozgotować bo tracą wtedy smak.

Jak przygotować?

Można je podać podobnie jak fasolkę szparagową – z podsmażoną bułką tartą, ale nadają się też do grillowania (pasują do łososia z grilla) i zapiekania w piekarniku.

Dobre są także podane z sosem beszamelowym, serowym, musztardowym, holenderskim, vinegret lub czosnkowym. Te delikatne warzywa doskonałe są również do zup kremów, zapiekanek i sałatek oraz jako dodatek do pizzy, tart czy rissotta. Popularną przekąską są pędy szparagów zawinięte w szynkę parmeńską i posypane tartym parmezanem.

Szparagi z piekarnika

- zielone szparagi
- parmezan
- oliwa z oliwek
- sól, pieprz, czosnek granulowany

Od umytych szparagów odcinamy twarde części. Szparagi umyć, odciąć twarde końcówki. Warzywa ułożyć w żaroodpornym naczyniu, posolić, dodać pieprz, czosnek, skropić oliwą i wymieszać.

Piec w piekarniku w temperaturze 150 stopni przez pół godziny. Następnie szparagi należy posypać parmezanem i włożyć do ciepłego piekarnika, aby ser się stopił.

(sp/sr)

kuchniaszparagijedzenie
Komentarze (0)