ycipk-18wkpy

Ostatni obiad w najlepszej restauracji świata

Legendarna restauracja elBulli na wybrzeżu katalońskim, uznawana za
najlepszą na świecie, zamyka się w sobotę po 20 latach działalności pod kierunkiem szefa Ferrana
Adrii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ostatni obiad w najlepszej restauracji świata
(AP)
ycipk-18wkpy

Legendarna restauracja elBulli na wybrzeżu katalońskim, uznawana za najlepszą na świecie, zamyka się w sobotę po 20 latach działalności pod kierunkiem szefa Ferrana Adrii. Restauracja w Cala Montjoi, zagubiona na Costa Brava na północ od Barcelony, odrodzi się w 2014 roku, ale w postaci fundacji ekologicznej, zajmującej się badaniami technik kulinarnych i nowych smaków.

Przyszła fundacja co roku będzie przyznawać 20-25 stypendiów dla przyszłych szefów kuchni, by mogli uczyć się u boku kucharzy z restauracji. Pomysły i odkrycia z elBulli będą publikowane w internecie.
"elBulli nie zamyka się, tylko się przekształca" - zapowiedział niedawno Adria.

Szefem w elBulli był od 1987 roku. Krytykowany za przekraczanie zwyczajów gastronomicznych i "dekonstrukcję" potraw, Adria zamykał swoją restaurację na pół roku i zajmował się eksperymentowaniem i wymyślaniem kolejnych zwariowanych potraw w rodzaju musu z kartofli czy piankowego koktajlu o smaku grzanki z pomidorem lub marynowanych płatków róży z karczochem.

ycipk-18wkpy

elBulli, liczące 50 miejsc, stało się sławne 10 lat temu. Co roku napływało ponad 2 mln próśb o rezerwację miejsca. Obiad w słynnej restauracji rozkłada się na około 40 talerzyków, a kosztuje 250 euro od osoby.

Pomimo swojej sławy elBulli przynosiła pół miliona euro strat rocznie - wyznał w zeszłym roku Adria. By je wyrównać, wypuścił na rynek serię produktów noszących nazwę restauracji, m.in. książki i akcesoria kuchenne i sygnował swoim nazwiskiem całą gamę produktów od oliwy z oliwek po sztućce.

(PAP/ma)

Na zdjęciu: Adria próbuje nową potrawę w kuchni elBulli.

ycipk-18wkpy

POLECAMY:

* Niech żyje makaron!*

* Religijne tabu na talerzu*

* Cymes codziennie – kuchnia żydowska*

ycipk-18wkpy
Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-18wkpy

ycipk-18wkpy
ycipk-18wkpy