FitnessCzego nie jeść przy niedoczynności tarczycy?

Czego nie jeść przy niedoczynności tarczycy?

Czego nie jeść przy niedoczynności tarczycy?

Niektóre produkty spożywcze usprawniają funkcjonowanie tarczycy. Inne - wprost przeciwnie.

Niektóre produkty spożywcze usprawniają funkcjonowanie tarczycy. Inne - wprost przeciwnie. Osoby z niewydolną tarczycą nie tylko mogą, ale wręcz powinny leczyć się dietą. Jakie pokarmy są niezalecane?

Po co nam tarczyca?
Znajdujący się z przodu szyi gruczoł, produkuje hormony, które biorą udział w przemianie materii i mają tak szeroki zakres działań, że wpływają praktycznie na każdą komórkę organizmu. Zmniejszona aktywność tarczycy, czyli niedoczynność, to katastrofa dla metabolizmu. Choroba ta dotyka przede wszystkim kobiety - szacuje się, że niedoczynność ma 5-7 proc. z nich. Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto (zapalenie tarczycy Hashimoto), schorzenie o podłożu autoimmunologicznym, gdzie układ odpornościowy atakuje i niszczy tarczycę, upośledzając jej zdolność do produkcji hormonów.

Objawy niedoczynności
W przypadku zdiagnozowanej niedoczynności tarczycy niezbędne jest codzienne dostarczanie organizmowi brakujących hormonów - leczenie polega na ich uzupełnianiu i zwykle musi być kontynuowane do końca życia. To ważne, ponieważ nieleczone choroby tarczycy zaburzają funkcjonowanie całego organizmu, dając objawy w postaci m.in. wola, nadwagi, senności, zaparć, suchej skóry, wypadania włosów, ciągłego uczucia zimna, zmęczenia, problemów z płodnością itp. W niedoczynności tarczycy olbrzymią rolę pełni właściwa dieta, a zwłaszcza unikanie produktów zawierających substancje wolotwórcze. Co należy wykreślić z jadłospisu?

Ewa Podsiadły - Natorska/(mtr), WP Kobieta

1 / 6

Na cenzurowanym: soja

Obraz
© 123RF

W przypadku niedoczynności tarczycy zalecane jest całkowite wyeliminowanie z diety produktów sojowych. Obecne w nich izoflawony sojowe mogą zmniejszać wydajność hormonu tarczycy poprzez blokowanie aktywności najważniejszych enzymów. Z tego względu pokarmy, które trzeba wykreślić z diety, to: tofu, edamame, tempeh, mleko sojowe, koncentrat sojowy, parówki i wędliny z soi, upostaciowane białko roślinne itp.
Badania naukowe potwierdziły, że już nawet u niemowląt karmionych mieszankami sojowymi obserwowano przypadki występowania wola.

2 / 6

Na cenzurowanym: warzywa kapustne

Obraz
© 123RF

Należy również uważać z surowymi warzywami kapustnymi - kapustą (w tym włoską i chińską - bok choy), brukselką, brokułami, kalafiorem, brukwią, kalarepą, rzepą, jarmużem, rzepakiem, chrzanem. Znajdują się w nich izotiocyjaniany, które co prawda wykazują działanie przeciwnowotworowe, ale zakłócają normalną komunikację międzykomórkową w tarczycy. Ich częste spożywanie może przyczynić się do pojawienia się wola. W niedoczynności tarczycy warzywa kapustne należy ograniczyć, zwłaszcza jeśli nie są poddane obróbce termicznej.

3 / 6

Na cenzurowanym: węglowodany proste

Obraz
© 123RF

Dla niewydolnej tarczycy niekorzystne są węglowodany proste, czyli cukier, ziemniaki, wszelkie wypieki, makaron z białej mąki, jasne pieczywo, wyroby cukiernicze i przetworzone ziarna. Powód? Ich spożywanie skutkuje spadkiem poziomu cukru we krwi, dodatkowo pogłębiając niski poziom energii stanowiący konsekwencję zaburzeń w działaniu tarczycy.
To ważne, by wykreślić węglowodany proste z diety również z tego powodu, że niedoczynność spowalnia przemianę materii - dzięki temu będzie ci więc łatwiej schudnąć i utrzymać właściwą wagę.

4 / 6

Na cenzurowanym: kofeina

Obraz
© 123RF

Zawsze zaczynasz dzień od małej czarnej, a później jeszcze kilka razy sięgasz po kawę? Niestety, kofeina w przypadku niedoczynności tarczycy uważana jest za substancję niekorzystną, a to dlatego, że nadmiernie pobudza nadnercza, co może prowadzić do zaostrzenia problemów tarczycowych. Warto wiedzieć, że przy niedoczynności tarczycy nadnercza przejmują rolę hormonów tarczycy. Pamiętaj, że również herbata, niektóre napoje gazowane i czekolada zawierają kofeinę.

5 / 6

Na cenzurowanym: produkty wolotwórcze

Obraz
© 123RF

W przypadku niedoczynności tarczycy należy unikać pokarmów sprzyjających powstawaniu wola tarczycowego (goitrogenów). Chodzi o to, aby składniki dostarczane organizmowi nie zakłócały wychwytu jodu przez tarczycę. Są to: proso (w tym kasza jaglana - można ją jeść maksymalnie 1-2 razy w tygodniu), brzoskwinie, pędy bambusa, truskawki, orzeszki piniowe i ziemne, rzodkiewki, słodkie ziemniaki. Nie musimy z nich całkowicie rezygnować, trzeba jednak ograniczyć ich spożycie - najlepiej do najwyżej dwóch porcji w tygodniu. Olej rzepakowy należy zamienić na kokosowy albo oliwę z oliwek.

6 / 6

Co jeść w niedoczynności?

Obraz
© 123RF

Istnieją pokarmy korzystne dla tarczycy, zalecane w przypadku niedoczynności tego gruczołu. By dobrze funkcjonować, tarczyca potrzebuje tłuszczów jednonienasyconych - znajdziemy je w awokado, oliwie z oliwek, migdałach, pestkach dyni, orzechach nerkowca, brazylijskich i laskowych. Zalecane są pokarmy bogate w selen, które pomagają przekształcać tyroksynę (T) w jej aktywną formę (T3). Selen znajduje się w pełnych ziarnach zbóż, orzechach brazylijskich, zarodkach pszennych, czosnku, drożdżach piwnych. Jedz także ryby morskie głębinowe (łososia pacyficznego, sardynki, śledzia) oraz produkty zawierające cynk - pestki dyni, wołowinę, sezam, zielony groszek, fasolę, zarodki pszenne, gotowany szpinak.

Ewa Podsiadły - Natorska/(mtr), WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (67)