To zabawa, która satysfakcjonuje zarówno zwierzę jak i człowieka, a do tego, nie wymaga dużego zaangażowania z naszej strony. Niestety, rzucanie patykiem i aportowanie nie należy do najbezpieczniejszych i niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne dla pupila.
Nie rzucaj psu patyka. Może uszkodzić mu przewód pokarmowy
Rzucanie psu czy to patyka to dla niego stymulacja i oczywiście zabawa. Pies po prostu poddaje się swojemu instynktowi łowieckiemu. Mało kto wie, ale pupilowi nie powinno rzucać się żadnych drewnianych przedmiotów. Dlaczego? Zabawa nimi może być po prostu niebezpieczna, a w skrajnych przypadkach wręcz śmiertelna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pogryzienia przez psy. Tymi gestami bezwiednie je prowokujesz
Technik weterynarii, Adrianna Iwan w rozmowie z natemat.pl wyjaśnia, na czym polega niebezpieczeństwo związane z tą zabawą.
"Patyk może wbić się w ziemię i jeśli pies nie wyhamuje i przewróci się na niego, może przebić mu krtań lub klatkę piersiową. Dodatkowo obgryzione patyki mają ostre krawędzie, które mogą pokiereszować zęby, dziąsła i podniebienie, a odłamki mogą zalegać w żołądku lub uszkodzić przewód pokarmowy, przebić jelito lub przełyk. Może również dojść do zadławienia patykiem lub jego odłamkiem, co prowadzi do zaburzeń oddychania u psa, a w konsekwencji do śmierci. Nie tylko patyki są problemem. Trzeba wspomnieć jeszcze o kamieniach i kasztanach. Są to trzy najpopularniejsze 'zabawki' rzucane psom" - ostrzega ekspertka.
Co można rzucić zamiast patyka?
Część psów po zdobyciu swojego "trofeum" zaczyna namiętnie obgryzać drewniany patyk. Chociaż wtedy nasze czworonogi wydają się być szczególnie zadowolone, w trosce o ich zdrowie, nie powinniśmy im na to pozwalać. Drewno uszkadza miazgę zębową u psa a do tego, niszczy dziąsła, co dla naszego pupila jest bardzo bolesne — mimo że często nie daje po sobie tego poznać. Zamiast patyka, bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w miękkie, gumowe frisbee czy w gumową piłeczkę niewielkich rozmiarów.
Podobnego zdania jest Grace Webster, przewodniczącą brytyjskiego Stowarzyszenia Weterynaryjnego w Szkocji. Cytowana przez "The Guardian" ekspertka namawia opiekunów psów, by nie rzucali im patyków krótszych niż 10 cm. Te mogą poranić podniebienie i utkwić w gardle.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl