Niebawem dodatek dla emerytów. Nawet ponad 1400 zł

"Czternastka" będzie wypłacona we wrześniu
"Czternastka" będzie wypłacona we wrześniu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

14.07.2023 15:30, aktual.: 14.07.2023 16:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

14. emerytura już dwa razy została wypłacona emerytom. Razem z najbliższym przelewem dodatek wejdzie jednak do systemu emerytalnego na stałe. Oto kiedy można się spodziewać "czternastki" i jaka będzie jej wysokość.

14. emerytura pierwszy raz została wypłacona seniorom w 2021 roku. Na początku miało to być jednorazowe wsparcie, jednak w kolejnych latach zdecydowano o jego utrzymaniu. Od tego roku "czternastka" wchodzi na stałe do repertuaru świadczeń emerytalnych. W tym roku ma zostać ona wypłacona we wrześniu i być wprowadzona dzięki specjalnej ustawie, którą niedawno uchwalił Sejm. Obecnie jest ona procedowana w Senacie.

"Czternastka" - ile będzie wynosić?

Ile wyniesie "czternastka"? Jej wysokość to co najmniej tyle, ile wynosi emerytura minimalna (1548 złotych brutto), ewentualnie więcej, o ile tak postanowi Rada Ministrów. Szczegóły są jednak zależne od wysokości pobieranego świadczenia.

Jeśli ktoś otrzymuje najniższą emeryturę do 900 złotych, "na rękę" dostanie aż 1445,48 złotych, ponieważ od kwoty brutto będzie odprowadzona wyłącznie składka zdrowotna. W innych przypadkach od dodatku będzie pobierany również podatek.

W praktyce oznacza to, że przy emeryturze minimalnej we wrześniu dostaniemy 2809 złotych. Z kolei przy emeryturze, która wynosi 2000 złotych, możemy liczyć na przelew o wysokości 3300 złotych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Trzeba też pamiętać, że "czternastka" w całości należy się tylko osobom, które pobierają emeryturę do 2900 złotych brutto – ci, którzy otrzymują wyższe świadczenie, będą mieli je odpowiednio pomniejszone. Przeliczenie będzie następować według zasady "złotówka za złotówkę". To oznacza, że pewna grupa emerytów w ogóle nie otrzyma wsparcia – jeśli ktoś otrzymuje co miesiąc 4438,44 zł brutto lub więcej, nie dostanie dodatkowego zastrzyku gotówki.

"Mama 4 Plus" - co to za program?

"Trzynastki" i "czternastki" to nie jedyne dodatki do emerytur. Niektórzy seniorzy, którzy ukończyli 60. lub 65. rok życia, mogą otrzymywać tzw. świadczenia uzupełniające m.in. w ramach programu "Mama 4 Plus".

Jest on skierowany do osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci i z tego powodu nie mogły podjąć pracy zarobkowej lub z niej zrezygnowały. Obecnie żyją na granicy ubóstwa, nie mając prawa do świadczeń nawet na minimalnym poziomie.

Dodatek mogą otrzymać zarówno kobiety, jak i mężczyźni - pod warunkiem, że matka zmarła, zostawiła je lub nie brała udziału w ich wychowaniu. Trzeba mieć na swoim koncie wychowanie co najmniej czwórki dzieci oraz osiągnąć wymagany próg wiekowy - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (25)