Czy 11 listopada trzeba iść do kościoła? Czy to święto państwowe, czy kościelne?
11 listopada na terenie całego kraju sprawowane są msze św. w intencji ojczyzny. W brewiarzu przypomina się postać biskupa, św. Marcina z Tours. Czy tego dnia uczestnictwo w liturgii jest obowiązkowe? Czy 11 listopada obowiązkowo trzeba iść do kościoła?
11 listopada – czy tego dnia idziemy do kościoła?
11 listopada w Polsce obchodzi się Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe, ustanowione dla upamiętnienia odzyskania niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów (1795–1918). Narodowe Święto Niepodległości nie jest jednak świętem kościelnym, co oznacza, że tego dnia katolicy nie muszą obowiązkowo uczestniczyć we mszy świętej. Nie jest to bowiem tzw. święto nakazane w Kościele katolickim.
Przyjęło się, że tego dnia wiele osób idzie jednak na mszę, by podziękować za niepodległość.
11 listopada - co to za święto
Po raz pierwszy 11 listopada został ustanowiony Dniem Niepodległości 23 kwietnia 1937 roku. Następnie został zniesiony ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Święto to przywrócono dopiero ustawą w okresie transformacji systemowej, która miała miejsce 1989 roku – podaje Wikipedia.
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest z wielką pompą. Na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbywają się defilady i wystąpienia z udziałem najwyższych władz państwowych, a przed grobem Nieznanego Żołnierza składane są wieńce. W całym kraju organizowane są marsze, biegi, koncerty piosenek patriotycznych, jak również wykłady i inscenizacje historyczne.