Hybryda jest szkodliwa? Naukowcy ostrzegają

Hybryda jest szkodliwa? Naukowcy ostrzegają

Czy hybrydy na paznokciach są bezpieczne?
Czy hybrydy na paznokciach są bezpieczne?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Elena Vagengeim
oprac. PŻm
19.02.2024 11:26, aktualizacja: 07.03.2024 09:53

Manicure hybrydowy zdobył serca wielu kobiet na całym świecie. Jego trwałość i estetyka sprawiają, że jest niezwykle popularny. Jednak naukowcy zdecydowali się zbadać, czy proces utwardzania lakieru za pomocą lampy UV jest bezpieczny dla naszego zdrowia. Wyniki badań mogą zaskoczyć wielu zwolenników manicure hybrydowego.

Manicure hybrydowy jest obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów na piękne i trwałe paznokcie. Wielu producentów przekonuje, że jest to metoda nie tylko praktyczna, ale przede wszystkim bezpieczna dla zdrowia. Naukowcy z Uniwersytetu w San Diego i Uniwersytetu w Pittsburghu postanowili to sprawdzić.

Hybryda jest szkodliwa?

W swoim badaniu naukowcy z Uniwersytetu w San Diego i Uniwersytetu w Pittsburghu skupili się na trzech rodzajach komórek: keratynocytach ludzkiej skóry (część naskórka), fibroblastach ludzkich (komórki tkanki łącznej) i fibroblastach embrionalnych myszy. Komórki te były wystawione na działanie lampy UV przez trzy 20-minutowe sesje, z godzinną przerwą między każdą z nich. Po 48 godzinach od naświetlania naukowcy pobrali próbki do dalszych badań.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niestety, wyniki tych badań nie napawają optymizmem. Zgodnie z ustaleniami naukowców, każda z sesji naświetlania lampą UV przyczyniała się do śmierci części komórek. Po trzech 20-minutowych sesjach zginęło aż 70% komórek. Wyniki tych badań zostały opublikowane w styczniowym wydaniu magazynu naukowego "Nature Communications".

Wnioski są niepokojące

Naukowcy zdecydowali się na przeprowadzenie tych badań po przeczytaniu artykułu o amerykańskiej uczestniczce konkursu piękności, u której zdiagnozowano rzadką odmianę raka skóry. Wnioski, do których doszli, są niepokojące.

"Wyniki naszych eksperymentów i wcześniejsze dowody sugerują, że promieniowanie emitowane przez lampy UV, podobnie jak solarium, mogą zwiększać ryzyko raka skóry."

Jednak w swojej publikacji naukowcy podkreślają, że zanim potwierdzą te wnioski, potrzebują wielu lat badań. Warto również zauważyć, że podczas manicure hybrydowego, ręce są naświetlane przez około 30 sekund, a nie 20 minut, dlatego naukowcy na razie nie podnoszą alarmu.

Hybryda jest szkodliwa? Naukowcy nie mają wątpliwości
Hybryda jest szkodliwa? Naukowcy nie mają wątpliwości© Adobe Stock

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (58)
Zobacz także