Trwa ładowanie...
d4jy5ou
d4jy5ou

Czy korekta powiek jest bezpieczna?

Aż osiem na dziesięć Polek zdecydowałoby się na operację plastyczną, żeby poprawić swój wygląd - wynika z badań. Chciałybyśmy mieć prostszy nos, pełniejsze usta, większe oczy. A niektóre kobiety marzą również o ładniejszych powiekach. Korekta ich wyglądu - fachowo zwana blepharoplastyką - to jeden z popularniejszych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej. Na czym polega i jak się do niego przygotować?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4jy5ou

Aż osiem na dziesięć Polek zdecydowałoby się na operację plastyczną, żeby poprawić swój wygląd - wynika z badań. Chciałybyśmy mieć prostszy nos, pełniejsze usta, większe oczy. A niektóre kobiety marzą również o ładniejszych powiekach. Korekta ich wyglądu - fachowo zwana blepharoplastyką - to jeden z popularniejszych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej. Na czym polega i jak się do niego przygotować?

Międzynarodowe Towarzystwo Chirurgii Plastycznej i Estetycznej (ISAPS) opracowało listę najczęściej przeprowadzanych operacji plastycznych. Korekta powiek znalazła się bardzo wysoko, bo na trzecim miejscu - za liposukcją (odsysaniem tłuszczu) i powiększeniem piersi.

- Wyróżnia się dwa główne powody, dla których pacjenci decydują się na zabieg zmiany wyglądu powiek. Pierwszym z nich jest uwarunkowany genetycznie typ urody. Dotyczy to przede wszystkim osób niezadowolonych ze swojego wyglądu, które w ogóle nie posiadają tzw. zagięcia powiekowego bądź uważają, że załamek ten jest zbyt mały lub zbyt duży - wyjaśnia specjalista chirurgii estetycznej dr n. med. Dorota Żukowska z Humana Medica Omeda w Białymstoku.

d4jy5ou

Ekspertka dodaje, że drugą grupę pacjentów stanowią osoby starsze, u których z biegiem lat zmienia się zewnętrzny wygląd powiek. - Zmiany te związane są z utratą elastyczności tkanek - skóry, mięśni i tarczki, czyli chrząstki umiejscowionej przy brzegu rzęskowym - mówi dr Żukowska.

Na czym to polega?

Korektę przeprowadza się zarówno u ludzi młodych, tuż po 18. roku życia, jak i u osób, które chciałyby nieco „odświeżyć” swoje spojrzenie. - Jedną z ostatnio operowanych przez nas pacjentek była kobieta, która w ten sposób chciała przygotować się do obchodów 50. rocznicy swojego ślubu - zdradza specjalistka chirurgii estetycznej z Omedy.

Jeśli ogólny stan zdrowia na to pozwala, operację przeprowadza się nawet u osób po 80. roku życia.
Zabieg najczęściej odbywa się w znieczuleniu miejscowym; środek znieczulający podawany jest w okolicę oczodołową. - Sama operacja nie polega jedynie na wycięciu nadmiaru skóry. Podstawę stanowi korekta elementów budujących powiekę, czyli powięzi, mięśni, przepuklin tłuszczowych i tarczki - opisuje dr Dorota Żukowska.

d4jy5ou

Większość technik operacyjnych powieki górnej powoduje, że cięcie boczne wychodzi lekko na skórę poza okolicę łuku oczodołu. Drugą linię cięcia stanowi naturalne zagięcie oka na wysokości ok. 5-10 mm od brzegu rzęskowego.

Warto wiedzieć, że w przypadku powieki dolnej najczęściej stosuje się cięcie zewnętrzne tuż pod brzegiem rzęskowym. - Przy okazji takiego zabiegu można też od razu wyciąć fragmenty zwiotczałych mięśni, ale stanowi to już element techniki podnoszenia policzków i powodować będzie znaczne wydłużenie czasu gojenia się skóry - mówi dr Żukowska.

Zalecenia po operacji

Po zabiegu, oprócz szwów zewnętrznych, stosuje się także nici wewnętrzne, które mają za zadanie nieco podnieść boczne kąty oka i ustabilizować ich pozycję.

d4jy5ou

- Należy pamiętać, że plastyka powiek może powodować obrzęki. Skóra w tym miejscu jest niezwykle wiotka i podatna na wybroczyny. Nie powinno się zatem stosować żadnych środków rozrzedzających krew takich jak np. polopiryna. Zamiast tego warto przyjmować leki uszczelniające naczynia krwionośne oraz witaminę C - podkreśla specjalistka z Humana Medica Omeda.

I dodaje, że osobom w okresie rekonwalescencji zaleca się studzenie operowanej okolicy okładami z rumiankiem. Najlepszy efekt uzyskamy pozostając przez 2-3 dni w łóżku - dzięki temu powstałe wskutek operacji obrzęki nie przemieszczą się w dół twarzy, tylko wnikną w okolicę skroniową. Po zabiegu należy unikać skrajnych wahań temperatury i dużo wypoczywać - wysiłek fizyczny, w tym sport, jest niewskazany.

Szwy usuwa się zazwyczaj po 5-10 dniach. - Dużą rolę w procesie szybkiego gojenia zaczyna odgrywać sam pacjent, zaleca się bowiem rozpoczęcie delikatnego masażu, który pozwoli nieco wygładzić operowaną okolicę - mówi dr Dorota Żukowska.

W bardzo rzadkich przypadkach powikłaniem po operacji może być zaburzenie zamykania powiek albo wywinięcie powieki dolnej. Jeśli nie minie po 2-4 tygodniach, wskazane będzie leczenie naprawcze.

d4jy5ou

* Przed zabiegiem*

Do operacji należy się przygotować. - Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy za takim, a nie innym wyglądem powiek nie kryje się przypadkiem jakaś dolegliwość. Choroby tarczycy, schorzenia neurologiczne, stwardnienie rozsiane czy krótkowzroczność mogą powodować zmiany w zewnętrznym wyglądzie powiek - zauważa specjalistka chirurgii estetycznej.

Przed operacją, zwłaszcza u osób starszych, należy także sprawdzić, czy nie występują kłopoty z prawidłowym łzawieniem. Dr Dorota Żukowska wyjaśnia, że zdarzają się sytuacje, gdy po zabiegu pacjenci zgłaszają problemy z działaniem aparatu łzowego, za które winią chirurga, a w rzeczywistości dolegliwości te występowały znacznie wcześniej.

Badanie wydzielania łez określa się za pomocą Testu Schirmera - wskazuje stopień podstawowego i odruchowego wydzielania łez. Test wykonuje się niewielką bibułką, którą umieszcza się w worku spojówkowym. Przy prawidłowym wydzielaniu zwilżeniu powinno ulec przynajmniej 10 mm paska w ciągu pięciu minut, licząc od krawędzi powieki. Słabsze zwilżanie świadczy o tym, że istnieje niedostateczne wydzielanie łez. Test można wykonać u okulisty. Kupimy go też w niektórych aptekach.

d4jy5ou

- Na tego typu kwestie pacjent powinien zostać więc uczulony już w trakcie wykonywania badań i wywiadu przedoperacyjnego. Oprócz tego należy uświadomić sobie, że różnego rodzaju alergie, nieustabilizowana cukrzyca, choroby tarczycy czy nadciśnienie stanowią poważne przeciwwskazania - mówi ekspertka.

Ile to kosztuje?

Należy mieć świadomość, że poprawa wyglądu powiek nie jest zabiegiem jednorazowym. Ponieważ wraz z wiekiem ciało człowieka podlega dość istotnym zmianom, po upływie pięciu latach (w przypadku powiek górnych) i po 10 latach (przy powiekach dolnych) może powstać konieczność wykonania kolejnej, tym razem mniejszej korekty ich wyglądu.

Cena zależy od miasta, popularności kliniki i renomy lekarza, który ją wykonuje. Za plastykę powiek górnych możemy zapłacić od 3 tys. do 6,5 tys. zł, a dolnych (ich operacja zazwyczaj jest droższa) - od 3 tys. do 7 tys. zł. Niektóre kliniki oferują także badanie kwalifikacyjne do plastyki powiek - kosztuje ono 100-150 zł.

Ewa Podsiadły-Natorska/(EPN)/(kg), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

* Polki najczęściej korzystają z zabiegów upiększających*

* Kobiecość bez ograniczeń. Ginekologia estetyczna bez tajemnic*

* Po operacji plastycznej biustu*

Odmładzanie bez skalpela

d4jy5ou

Podziel się opinią

Share

d4jy5ou

d4jy5ou