Blisko ludziCzy można iść na cmentarz w czasie epidemii koronawirusa? Znamy odpowiedź

Czy można iść na cmentarz w czasie epidemii koronawirusa? Znamy odpowiedź

Czy można iść na cmentarz w czasie epidemii koronawirusa? Znamy odpowiedź
Źródło zdjęć: © Getty Images

25.04.2020 15:53, aktual.: 25.04.2020 17:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wielu Polaków zastanawia się, czy w czasie pandemii można odwiedzać groby bliskich. Sytuacja od kilku tygodni wydaje się być w tej kwestii niejasna. W końcu padła odpowiedź.

Wiosna to czas porządków. Również na cmentarzach. Wiele osób, korzystając z ładnej pogody, chciałoby odwiedzić groby bliskich. Przez wiele tygodni nie było sprecyzowane, czy obecność na cmentarzu może zostać ukarana mandatem.

Dotychczas decyzje odnośnie odwiedzin na cmentarzu podejmowali zarządcy konkretnych cmentarzy. Większość nekropolii komunalnych na Śląsku, w Małopolsce, Mazowszu czy na Pomorzu pozostawała otwarta. Mniejsze cmentarze, które znajdowały się przy parafiach, zamykano. Episkopat nie wydał jednak odgórnych zaleceń w tej kwestii. Ustawy ograniczające ruch ludności również nie uwzględniały tych miejsc.

Nikt nie wiedział, czy należy je traktować jako tereny zielone, parki i skwery, czy jako trakty komunikacyjne, które mogą być otwarte. Mecenas Zbigniew Roman, który odpowiadał na pytania widzów programu "Koronawirus. Raport" w TVN24 wyjaśnił kwestię odwiedzin na cmentarzach.

Koronawirus. Czy można iść na cmentarz?

Wśród pytań od widzów pojawiła się kwestia dotycząca odwiedzin na cmentarzach. Mecenas wyjaśnił, że nie ma przeszkód, by odwiedzać cmentarze. "Od samego początku, co do zasady, administracje cmentarne same decydowały o tym, czy cmentarze są otwarte, czy zamknięte. Wiemy, że Cmentarz Powązkowski w Warszawie był zamknięty, natomiast Cmentarz Bródnowski już wyłącznie sugerował odwiedzającym, aby ograniczali przychodzenie bądź przychodzili pojedynczo. Inne cmentarze komunalne były cały czas otwarte" – mówił.

Jeszcze niedawno na stronie Archidiecezji Warszawskiej widniał komunikat: "Informujemy, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów, w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od dnia 2 kwietnia do 11 kwietnia 2020 r. Cmentarz Powązkowski zostaje zamknięty dla osób odwiedzających groby. Pochówki zmarłych odbywają się bez zmian, z zachowaniem obowiązujących obecnie ograniczeń sanitarnych". Jednak po 11 kwietnia nie pojawiła się informacja o przedłużeniu zamknięcia Cmentarza Powązkowskiego.

Po ostatnich złagodzeniach restrykcji wszystkie cmentarze ponownie otworzono, a policja nie może wystawić mandatu za obecność na cmentarzach. Należy jednak zachować bezpieczne odległości oraz stosować się do panujących obostrzeń.

Zobacz także: SIŁACZKI – program Klaudii Stabach. Sezon 2 odc. 1. Historie inspirujących kobiet

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (112)
Zobacz także