Czym jest adenomiza? Choroba dotyka aż 30 proc. kobiet
08.08.2024 13:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Może powodować bolesne miesiączki, ból przy stosunku i problemy z zajściem w ciążę. Adenomioza to siostrzana postać endometriozy, jedna z najczęściej występujących i jedna z najtrudniejszych do zdiagnozowania.
Adenomioza to mniej znana, ale bardzo uciążliwa choroba kobiet. Występuje nawet u ok. 30 proc. pań, a jej objawy mogą znacznie utrudnić życie. Czym właściwie jest ta dolegliwość i jak sobie z nią radzić?
Jak rozpoznać adenomiozę?
Adenomioza to choroba, w której błona śluzowa macic wnika głębiej w mięsień macicy, powodując jego przerost. To prowadzi do bolesnych miesiączek, bólu podczas stosunku czy problemów z zajściem w ciążę. Podobnie jak w przypadku endometriozy, przyczyny jej powstawania nie są do końca poznane. Uważa się, że mogą być to mikrourazy tkanek macicy, na przykład po porodzie czy cięciu cesarskim.
"Polega na tym, że błona śluzowa macicy wszczepia się w strukturę mięśnia macicy, prowadząc do zwiększenia komórek tkanki mięśniowej. W konsekwencji dochodzi do powiększenia macicy" - wyjaśnił ginekolog, dr Andrzej Zmaczyński w romowie z "Wysokimi Obcasami".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Choć adenomioza jest dość powszechna, wiele kobiet boryka się z nią przez wiele lat, nie mając pojęcia o swojej dolegliwości. Częste bolesne miesiączki słyszą bowiem, że to ich "urok" lub typowy objaw. Niestety, rozpoznanie adenomiozy jest trudne, często dopiero po 40. roku życia, kiedy zmiany w macicy są bardziej widoczne w badaniach obrazowych.
Jak wygląda leczenie adenomiozy?
Jeśli adenomioza zostanie zdiagnozowana, leczenie skupia się na łagodzeniu objawów, a nie na wyleczeniu choroby. Terapia hormonalna może pomóc w zmniejszeniu dolegliwości, ale stanowi przeszkodę, gdy kobieta planuje zajść w ciążę. W takich przypadkach lekarz może zaproponować metodę laparoskopową - usunięcie ognisk adenomiozy z macicy. To jednak nie gwarantuje przywrócenia płodności, jest za to bardziej inwazyjne niż leczenie farmakologiczne.
W ostateczności, gdy kobieta nie planuje już więcej dzieci, może być wskazane usunięcie całej macicy. To radykalne rozwiązanie, ale z drugiej strony gwarantuje trwałą poprawę stanu zdrowia. Przy adenomiozie trzeba jednak pamiętać, że jest to choroba przewlekła i nawracająca - nawet po leczeniu objawy mogą powrócić.
"Adenomioza to nie wyrok. Nie oznacza, że kobieta w ogóle nie ma szans na dziecko. Wszystko zależy od zaawansowania choroby i perspektywy, w której kobieta planuje dziecko. Jeśli mamy młodą dziewczynę z rozpoznaną adenomiozą, która na razie nie planuje zajść w ciążę, to najlepszym rozwiązaniem będzie leczenie hormonalne poprzez odpowiednio dobraną antykoncepcję, ponieważ może to ograniczyć powiększanie się macicy" - zaznaczył w "Wysokich Obcasach" ginekolog dr Michał Ciebiera.
Zobacz także
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.