Czym jest terapia drożdżowa?
Cudowna moc drożdży
Stosowane przede wszystkim w kuchni drożdże mogą być tanim i prostym sposobem na zdrowie oraz urodę. Warto sięgać przede wszystkim po drożdże piwowarskie, które mają najwięcej właściwości odżywczych, ale również drożdże piekarnicze korzystnie wpłyną na nasz wygląd â szczególnie na kondycję włosów i skóry.
Stosowane przede wszystkim w kuchni drożdże mogą być tanim i prostym sposobem na zdrowie oraz urodę. Warto sięgać przede wszystkim po drożdże piwowarskie, które mają najwięcej właściwości odżywczych, ale również drożdże piekarnicze korzystnie wpłyną na nasz wygląd – szczególnie na kondycję włosów i skóry.
Drożdże, czyli grzyby jednokomórkowe, kojarzą się nam przede wszystkim z wypiekami. Gdy fermentują, spulchniają i podnoszą ciasto. Najbardziej znane są drożdże piwne, piekarnicze, winne oraz kefirowe.
Szczególnie te pierwsze mają korzystny wpływ na zdrowie, ponieważ zawierają cenne witaminy z grupy B. Witamina B2 wzmacnia odporność organizmu, odgrywa również ważną rolę w funkcjonowaniu narządu wzroku. B5, czyli kwas pantotenowy, łagodzi stany zapalne, korzystnie wpływa na wygląd skóry, poprawia wzrost i pigmentację włosów, zapobiega także przedwczesnemu starzeniu się i powstawaniu zmarszczek. Niedobór witaminy B5 może objawiać się w postaci wypadania włosów. Obecna w drożdżach witamina B7, zwana witaminą H, wpływa na właściwy stan włosów, skóry oraz kości – chroni zwłaszcza przed łojotokiem. Z kolei witamina B12 ułatwia przyswajanie żelaza. Gdy w organizmie jej brakuje, jesteśmy zmęczone i apatyczne.
Tekst: Ewa Podsiadły-Natorska
(epn/sr)