Kobiety nie potrafią czytać mapy, mężczyźni nie rozróżniają kolorów â to jedne z najbardziej popularnych sloganów dotyczących różnic między płciami. Temat wydaje się fascynować naukowców, którzy od lat starają się wyjaśnić, czy rzeczywiście umysł ma płeć. Oto wyniki niektórych badań, dowody na to, że różnimy się w postrzeganiu, cechach osobowości, umiejętnościach.
Kobiety nie potrafią czytać mapy, mężczyźni nie rozróżniają kolorów – to jedne z najbardziej popularnych sloganów dotyczących różnic między płciami. Temat wydaje się fascynować naukowców, którzy od lat starają się wyjaśnić, czy rzeczywiście umysł ma płeć. Oto wyniki niektórych badań, dowody na to, że różnimy się w postrzeganiu, cechach osobowości, umiejętnościach.
Patrzymy w inny sposób
Mężczyźni są lepsi w rozpoznawaniu obiektów mechanicznych, takich jak samochody, motocykle czy samoloty, podczas gdy kobiety z większą łatwością rozróżniają żywe stworzenia, na przykład ptaki, motyle, itp. Do takich wniosków doszli badacze z amerykańskiego Uniwersytetu Vanderbilt, którzy przeprowadzili test polegający na pokazywaniu uczestnikom różnych zdjęć. – Większość ludzi rozwija zdolność rozpoznawania konkretnych przedmiotów w zależności od wykonywanej pracy czy zainteresowań – wyjaśnia dr Isabel Gauthier z Uniwersytetu Vanderbilt.
Badaczka dodaje, że niemal wszyscy, bez podziału na płeć, jesteśmy ekspertami w rozpoznawaniu ludzkich twarzy. Dzieje się tak dlatego, że to niezwykle ważna umiejętność w życiu społecznym.
Tekst: Izabela O’Sullivan/(ios/sr)
Przedmioty
Inny eksperyment pokazuje, że panie prędzej są w stanie zauważyć, że jakiś przedmiot jest nie na swoim miejscu. Z większą łatwością przychodzi im też znajdowanie różnic w obrazkach.
Badanie przeprowadzone w tym roku przez Uniwersytet Miejski w Nowym Jorku (City University of New York) dowodzi natomiast, że mężczyźni łatwiej zauważają ruszające się przedmioty i drobne szczegóły, podczas gdy kobiety szybciej dostrzegają zmianę kolorów.
Zadania przestrzenne
Przedstawiciele płci męskiej zwykle lepsi są w zadaniach przestrzennych i nawigacji. Łatwiej znajdują drogę do celu. Na przykład w badaniu, które polegało na znalezieniu wyjścia z labiryntu, wybierali najszybszą ścieżkę. Podobnie jest w rzeczywistości: kiedy prowadzą samochód, rzadziej zdarza im się pomylić trasę. Kobiety orientują się w topografii poprzez zapamiętywanie mijanych po drodze obiektów, ludzi, itp.
Panów cechuje też lepsza wyobraźnia przestrzenna. Kiedy dostaną złożoną kartkę z kilkoma dziurkami, są w stanie powiedzieć, po której stronie znajdą się dziurki, gdy zostanie rozwinięta. Potrafią też obracać w wyobraźni przedmioty.
Zdolności lingwistyczne i logiczne
Kobiety lepiej zapamiętują słowa, nawet jeśli usłyszą kilka niepowiązanych ze sobą wyrazów. Dobrze też radzą sobie ze znajdowaniem słów zaczynających się od tej samej litery. Badacze zwracają jednak uwagę, że podczas gdy pamięć werbalna jest u kobiet bardziej rozwinięta niż u mężczyzn, sprawność werbalna (czyli na przykład znajdowanie słów zaczynających się od tej samej litery) występuje u obu płci na podobnym poziomie.
Naukowcy twierdzą, że kobiety przywiązują większą wagę do słów i mają zdolność lepszego odczytywania mowy ciała.
Panom przypisuje się natomiast bardziej ścisłe umysły. O ile panie nieźle radzą sobie z równaniami takimi jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie, o tyle rozumowanie matematyczne idzie im już znacznie gorzej niż mężczyznom.
Zadania manualne
Tu zdecydowanie prym wiodą kobiety. O wiele lepiej niż mężczyznom pójdzie im na przykład przełożenie nitki przez oczko igły czy zapakowanie prezentu.
Rozwiązywanie problemów
Panowie chętniej sami mierzą się z problemem, kobiety natomiast wolą skonsultować z kimś możliwe rozwiązania. Stresuje je, gdy nie mogą podzielić się swoimi problemami z bliską osobą albo gdy ta nie jest w stanie im pomóc.
Podejmowanie decyzji
Kobiety decyzje podejmują bardziej emocjonalnie, często biorąc pod uwagę wiele zbędnych aspektów danej sprawy. Mężczyźni natomiast potrafią wyłączyć uczucia i chłodniej skalkulować wszystkie za i przeciw.
Odmienne osobowości
W zależności od tego, jaką płeć reprezentujemy, nie tylko patrzymy na świat inaczej, mamy różne umiejętności, ale także – jak dowodzą naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze – inne rodzaje osobowości.
- Psychologicznie kobiety i mężczyźni są prawie jak dwa inne gatunki – twierdzi angielski badacz, Paul Irwing.
Wraz ze swoim zespołem przeanalizował informacje uzyskane od ponad 10 tysięcy uczestników eksperymentu w wieku od 15 do 92 lat. Ich zadanie polegało na wypełnieniu testu osobowości, uwzględniającego 15 cech. Osoby biorące udział w badaniu miały ocenić swoją serdeczność, stabilność emocjonalną, dominację, żywiołowość, śmiałość, perfekcjonizm czy otwartość na zmiany.
Po uzyskaniu odpowiedzi, naukowcy porównali wyniki i zsumowali liczbę różnic.
Panowie, jak się okazało, wykazują tendencje do dominacji i agresji, a także są bardziej stabilni emocjonalnie, podczas gdy kobiety cechuje większa wrażliwość, serdeczność, empatia i spostrzegawczość.
Eksperyment przeprowadzony w Manchesterze może częściowo wyjaśniać, dlaczego niektóre zawody są zdominowane przez mężczyzn (na przykład inżynieria). I odwrotnie – czemu w pewnych branżach częściej spotykamy panie (chociażby psychologia).
Tekst: Izabela O’Sullivan/(ios/sr)