Trwa ładowanie...

Czym są "bale dziewic"? Odbywają się w całych Stanach Zjednoczonych

W Ameryce co roku odbywa się co najmniej kilka "bali dziewic". Kontrowersyjna tradycja w ramach której ojciec i jego nastoletnia, często ubrana w ślubną suknię, córka składają sobie przysięgę, ma nieco ponad 20 lat.

W "balach dziewic" biorą udział ojcowie i córkiW "balach dziewic" biorą udział ojcowie i córkiŹródło: Instagram
d7cku8i
d7cku8i

Purity balls, czyli wspomniane bale dziewic odbywają się w środowisku amerykańskich ewangelików. Ich celem jest zachęcenie młodzieży (a właściwie nastoletnich dziewczyn) do przedmałżeńskiej abstynencji seksualnej.

Przysięgi w obronie czystości

Podczas wydarzenia, najczęściej 12 lub 13-letnia, córka składa następującą przysięgę: - Przysięgam Bogu, samej sobie, jak i swojej rodzinie, że pozostanę czysta, zarówno w myślach, jak i w czynach, aż do dnia zamążpójścia. Często wiąże się to ze złożeniem białej róży pod krzyżem, które ma symbolizować powierzenie cnoty Bogu.

Nastolatkom towarzyszą ich ojcowie, ojczymowie lub przyszli teściowie, również wypowiadający publicznie przysięgę. Przysięgają w niej chronić dziewictwo córki, "biorąc Boga na świadka, jako autorytet i obrońca jej czystości".

Uczestniczki "balu dziewic" YouTube
Uczestniczki "balu dziewic"Źródło: YouTube

Punktem obowiązkowym "balu dziewic", organizowanego zazwyczaj przez matki biorących w nim udział dziewczyn, są zdjęcia, do których ojcowie pozują w objęciach z córkami. Mężczyźni są ubrani w garnitury, nastolatki mają na sobie eleganckie, jasne sukienki, bardzo często do złudzenia przypominające ślubne kreacje. Następnie wszyscy uczestnicy jedzą wspólny obiad lub bawią się podczas potańcówki.

Fotografie ojców i córek budzą kontrowersje i bywają odbierane jako pedofilskie. Wszystko przez to, że wielu ojców nie tylko obejmuje swoje pociechy, ale także klęka przed nimi na kolana czy... całuje w usta. Sami zainteresowani tłumaczą jednak, że w ich zachowaniach nie ma seksualnego podtekstu.

Skąd wzięły się "bale dziewic"?

Choć mogłoby się wydawać, że "bale dziewic" to bardzo archaiczna tradycja, pierwszą taką imprezę zorganizowano w 1998 roku w Colorado Springs. Jej pomysłodawcami byli pastor Randy Wilsona i jego żona Lisa. Motywując swój pomysł, mówili o komercjalizacji seksu i związanej z nią presji nakładanej na młodych ludzi, zachęcanych do jak najszybszej inicjacji seksualnej.

Z badań wynika, że w drugiej połowie lat 90. ok. 12 proc. amerykańskich nastolatków złożyło przysięgę zachowania czystości do ślubu. Okazuje się jednak, że aż 88 proc. ankietowanych swój pierwszy raz przeżyło dużo wcześniej.

O "balach dziewic" zrobiło się głośno w 2015 roku, kiedy biorący w nich udział ojcowie i córki zostali uwieczni na zdjęciach Davida Magnussona. Fotograf jeździł po całych Stanach, poszukując bohaterów do swojego cyklu zatytułowanego "Czystość". W wywiadach przyznawał, że, ku jego zaskoczeniu, często inicjatywa i zaproszenie na bal dla ojca wychodziły od samych nastolatek.

Purity Balls: Lifting the Veil on Special Ceremony

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Stali przy ołtarzu. Nagle rozległ się wielki huk

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d7cku8i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7cku8i