Dbaj o buty – unikniesz reklamacji. Jak pielęgnować skórzane obuwie?
Skórzane botki, wygodne sztyblety albo klasyczne szpilki? Każdy ma swoje ulubione buty, które najchętniej zachowałby… choćby i na całe życie.
18.02.2019 11:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Regularnie pielęgnowane i czyszczone odpowiednimi preparatami obuwie posłuży przez co najmniej kilka sezonów. Warto poznać cenne wskazówki, które pomogą Wam zabezpieczyć skórzane buty i przedłużyć ich trwałość.
Odpowiednia pielęgnacja a reklamacje
Zasady zabezpieczania różnego rodzaju obuwia – np. ze skóry naturalnej, zamszu czy nubuku – są różne, ale najważniejsza jest regularna pielęgnacja. Odpowiednia ochrona wydłuży ich trwałość, dzięki czemu będą mogły służyć nam przez kilka lat. Wiecie, że aż około 90 proc. z nas nie stosuje podstawowych preparatów pielęgnacyjnych i ochronnych?
Ile razy w życiu składaliście reklamacje? CCC, Deichmann, Ecco oraz inne sklepy obuwnicze przyjmują zwroty i zażalenia, ale najlepiej zadbać też samodzielnie o konserwację obuwia, aby tego uniknąć. Poniżej wyjaśniamy, jak zabezpieczyć nowe buty, a także zadbać o już noszone ulubione pary.
Złote zasady pielęgnacji
Szczegółowe zasady pielęgnacji obuwia w dużym stopniu zależą od materiału, z jakiego zostało ono wykonane. Są jednak reguły, które dotyczą każdego tworzywa – przede wszystkim każda para, którą chcemy poddać zabiegom regeneracyjnym, musi być sucha.
Poniżej podpowiadamy, jak pielęgnować najpopularniejsze obuwie skórzane, a także, jakich środków do tego używać. Odpowiednie kosmetyki kupicie w wielu sklepach, np. Wojasie czy CCC. Reklamacje często są wynikiem niewłaściwej pielęgnacji, dlatego warto zapewnić jak najlepszą ochronę ulubionym butom skórzanym.
Impregnacja tuż po zakupie
Na wystawie skusiły Cię skórzane półbuty albo wiosenne baleriny? Zanim je założysz, każda skórzana para wymaga odpowiedniej impregnacji przed pierwszym założeniem. Potrzebny będzie specjalny preparat do skóry. W sklepach są dostępne klasyczne impregnaty, a także innowacyjne produkty zapewniające dodatkową ochronę przed wilgocią i brudem. To świetna ochrona przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, np. śniegiem. Wystarczy nałożyć go na całą powierzchnię butów – gdy wyschnie, powtórz ten zabieg, aż kolejna warstwa wsiąknie w skórę.
Szeroki wybór impregnatów znajdziesz m.in. w sieciach Deichmann czy CCC. Reklamacja i niezadowolenie z nowej pary to często wynik niezastosowania dobrej jakości impregnatu. Opinie o butach – Lasocki, Sprandi czy Clarks – mogą też być wynikiem wykorzystywania butów niezgodnie z ich przeznaczeniem, np. zamszowych kozaków w śnieżną pogodę.
Jak pielęgnować obuwie skórzane?
Skórzane modele należy czyścić miękką szczotką albo wilgotną szmatką. Jeśli długo stały w szafie, trzeba najpierw dokładnie wytrzeć je z kurzu. Jednak w przypadku świeżych zabrudzeń, np. po powrocie ze spaceru w deszczową pogodę, będą wymagały użycia szczotki i mydła do obuwia. Czynniki zewnętrzne – np. woda, brud czy sól – niszczą buty z zewnątrz, więc warto wyczyścić je przed pastowaniem. Zanim przejdziesz do kolejnego etapu, muszą dokładnie wyschnąć – z potu lub deszczu.
Dopiero teraz wysmaruj buty odżywczym kremem, który doda im blasku. Gdy się wchłonie, wyjmij sznurówki (warto je przy okazji wyprać) i wykonaj zabieg pastą pielęgnacyjną. Pamiętaj, że jej kolor musi być dobrany do koloru obuwia – wyjątkiem są pary kolorowe, do których odpowiednia będzie pasta bezbarwna. Pasta nawilża skórę i stanowi dodatkową ochronę przed wilgocią, a także zakrywa drobne zarysowania. Na koniec pozostaje wypolerowanie butów szmatką lub miękką szczotką.
Ważne, aby mieć w domu nie tylko kilka rodzajów past, ale również szczotek do obuwia – nie należy polerować tą samą szczotką butów w różnych kolorach. Warto tak samo zadbać o obuwie, które chcemy spakować do szafki na kolejny sezon. Musi „odetchnąć”, a następnie zostać dokładnie wyczyszczone i wypastowane.
*Nie tylko pielęgnacja *
Mimo że regularne czyszczenie i zabiegi pielęgnacyjne to podstawa, warto pamiętać też o zmianie obuwia. Przerwa przyniesie korzyści zarówno stopom, jak i butom, gdyż nieużywana para przewietrzy się i odpocznie, dzięki czemu nie ulegnie zużyciu tak szybko.
Dobry efekt dają też drewniane lub plastikowe wypełniacze – tak zwane prawidła – które zapobiegną zdeformowaniu się obuwia i wyciągną z niego wilgoć. Ważną częścią buta jest też wewnętrzna wkładka – warto od czasu do czasu ją przemyć, gdyż też wymaga zdezynfekowania i odświeżenia.
Jeśli chcesz zabezpieczyć lakierowane szpilki, pamiętaj dodatkowo o nabłyszczaniu. Po podstawowym wyczyszczeniu ich wilgotną ściereczką, wetrzyj specjalny impregnat. Z kolei buty ze skóry matowej warto odżywić dwa razy w tygodniu pastą chroniącą ich kolor.