FitnessDieta ABS

Dieta ABS

Dieta ABS
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
19.05.2011 01:28, aktualizacja: 19.05.2011 07:56

To sześciotygodniowy program dietetyczny i treningowy przeznaczony szczególnie dla mężczyzn. Jego działanie to przede wszystkim wyszczuplenie i umięśnienie centralnej części ciała, czyli brzucha. Książkę „Dieta ABS” opublikowano po raz pierwszy w 2004 r., a jej autorem jest naczelny magazynu „Men’s Heath” – Dawid Zinczenko. Angielski skrót ABS - „abdominal body system” oznacza grupę mięśni brzucha.

To sześciotygodniowy program dietetyczny i treningowy przeznaczony szczególnie dla mężczyzn. Jego działanie to przede wszystkim wyszczuplenie i umięśnienie centralnej części ciała, czyli brzucha. Książkę „Dieta ABS” opublikowano po raz pierwszy w 2004 r., a jej autorem jest naczelny magazynu „Men’s Heath” – Dawid Zinczenko. Angielski skrót ABS - „abdominal body system” oznacza grupę mięśni brzucha.

Na czym polega? W trakcie stosowania diety jemy 3 posiłki dziennie plus trzy przekąski. Stworzone przez autora 7-dniowe jadłospisy dostarczają od 1500 do 2500 kcal. Założeniem diety nie jest przyjmowanie małej ilości kalorii, gdyż duża ich część spalana jest podczas wykonywania zalecanych ćwiczeń.

Autor opracował tzw: „ ABS Diet Power 12”, czyli 12 grup produktów, szczególnie wskazanych. Wszystkie posiłki i przekąski powinny zawierać co najmniej dwa z niżej wymienionych składników: pełnoziarniste pieczywo, owsianka, migdały i orzechy, nasiona roślin strączkowych, zielone warzywa, maliny i jagody, niskotłuszczowy nabiał, jajka, chude mięso, masło orzechowe, oliwa z oliwek, koncentraty białka (serwatkowego) w proszku.

Dieta ABS należy do wysokobiałkowych, które dostarczają około 2 g białka na kilogram masy ciała (25% energii z pożywienia). Podczas jej stosowania ograniczmy spożycie przetworzonych węglowodanów, tłuszczów nasyconych, kwasów tłuczonych trans i alkoholu. Najprzyjemniejszą wiadomością dotyczącą przestrzegania diety jest fakt, że raz w tygodniu możemy jeść wszystko na co mamy ochotę!

Przez pierwsze dwa tygodnie stosowania się do zaleceń Zinczenki ćwiczenia nie są obowiązkowe, ale przez kolejne cztery zalecony jest trening, który trzeba wykonywać trzy razy w tygodniu.

Wpływ na organizm i efektywność

To dość zdrowa dieta, kształtująca zdrowe nawyki żywieniowe, takie jak; regularność spożywania posiłków, zwiększenie udziału warzyw i owoców w codziennym jadłospisie oraz produktów zbożowych pełnoziarnistych, zastąpienie tłuszczów zwierzęcych roślinnymi. Zmiana diety w połączeniu z regularnym treningiem może przynieść zaskakująco dobre efekty. Autor zakłada kontynuacje diety po osiągnięciu zamierzonego celu, dzięki czemu istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie wystąpi efekt jo-jo.

Plusy i minusy stosowania diety

Dieta ABS nie jest jednak idealna i ma swoje plusy oraz minusy. Dawid Zinczenko wyszedł z założenia, że silne wyrzeźbione mięśnie brzucha są symbolem zdrowego organizmu. Można stwierdzić, że nie chodzi tu tylko o efekt wizualny. Od dawna bowiem, mówi się o tym, że tkanka tłuszczowa zgromadzona w okolicach brzucha zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia czy cukrzycy.

Duży plus za podkreślenie, że dieta powinna być połączona z odpowiednią, regularną aktywnością fizyczną, co warunkuje odpowiednie zbudowanie tkanki mięśniowej, która odpowiada za szybki metabolizm organizmu nawet podczas spoczynku.

Wysokie spożycie białka poprawia metabolizm i daje uczucie sytości. Jednak zbyt duża ilość tego składnika w codziennym pożywieniu (zalecana przez autora diety) może w znaczący sposób obciążać nerki. Wśród sześciu zalecanych posiłków, na 2 (w niektórych dniach) zalecane są koktajle z dodatkiem sproszkowanej serwatki. Nie jest to dobre rozwiązanie na stałe, ponieważ wg. zasad zdrowe żywienia, codzienny jadłospis powinno opierać się na produktach zwyczajowo spożywanych. Autor niepotrzebnie zaleca suplementację chromem – niedobry tego pierwiastka w Polsce występują niezwykle rzadko.

Realizacja jadłospisów jest dość droga. Czasami pojawia się w nich żywność, której zdobycie może być problematycze (np. mrożone poziomki czy melon honeydew). Autor poleca też często konkretne produkty rynkowe, niedostępne w Polsce. W planie diety bardzo często niesprecyzowane są ilości jedzenia, czego złe zrozumienie i stosowanie może wpływać na efekty diety.

Przykładowy jadłospis:

Dzień 1

Śniadanie: koktajl Abs Diet Ultimata*
Obiad: kanapka z pełnoziarnistego chleba z chudą wędliną z indyka, 225 ml chudego mleka, jabłko
Kolacja: klopsy Mas Macho*
Przekąska 1: 2 łyżeczki masła orzechowego, surowe warzywa
Przekąska 2: 30g migdałów, 150g jagód
Przekąska 3:koktajl Abs Diet Ultimata*

Dzień 2

Śniadanie: kanapka z jajecznicą, pomidor, 120 ml soku pomarańczowego
Obiad: sałatka z: sałaty, pomidorów, parmezanu, siemnienia, grillowanego kurczaka i niskotłuszczowego dressingu
Kolacja: kurczak po brazylijsku*
Przekąska 1: 2 łyżeczki masła orzechowego, miseczka płatków owsianych
Przekąska 2: 3 plastry wędliny z indyka, pomarańcza
Przekąska 3: 30g migdałów, 110g kantalupy

Dzień 3

Śniadanie: koktajl truskawkowy Strawberry Fidel Marshall*
Obiad:½ bułki razowej z tuńczykiem
Kolacja: stek z chili*
Przekąska 1:30g migdałów, 30g rodzynek
Przekąska 2: kawałek żółtego sera, surowe warzywa
Przekąska 3: koktajl truskawkowy Strawberry Fidel Marshall*

  • konkretne przepisy znajdziemy w książce „Dieta Abs”.

(mkr/bb)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także