FitnessDieta makrobiotyczna

Dieta makrobiotyczna

Założenia tej diety są związane z chińską filozofią, według której wszechświatem rządzą dwie przeciwstawne siły: jang i jin.

Dieta makrobiotyczna

Bez konsultacji z dietetykiem lepiej się na nią nie decyduj. Wymaga bowiem indywidualnego podejścia i bardzo starannego ustalania porcji żywnościowych. Inaczej możesz się przy okazji wpędzić w anemię. *Założenia tej diety są związane z chińską filozofią, według której wszechświatem rządzą dwie przeciwstawne siły: jang i jin. Jang to siła rodzaju męskiego, reprezentująca światło, ciepło i agresję. Jin, związana z ciemnością, chłodem i spokojem, stanowi siłę rodzaju żeńskiego. Szczupłą sylwetkę (a także dobre zdrowie) zapewni ci równowaga obu tych sił w odpowiednio komponowanym menu – z małą ilością tłuszczu, a dużą zawartością węglowodanów złożonych, bogatym w błonnik, witaminy i składniki mineralne. Masz wtedy szansę stracić ok. 2–4 kg w dwa tygodnie.
*
Na czym polega *Pilnujesz, by w twoim jadłospisie nie było za dużo pokarmów ekstremalnie jang (mięso, drób, ryby, jaja, sery twarde, sól) lub jin (cukier, herbata, alkohol, kawa, mleko, śmietana, jogurt, zioła i przyprawy). Określone produkty zjadasz też w odpowiednich ilościach.
*
- 40–55 proc. dziennego menu powinny stanowić produkty zbożowe z pełnego ziarna:
kasze, płatki, brązowy ryż;
- 25–35 proc. – warzywa(najlepiej kapustne i korzeniowe, np. sałata, kalafior, brokuły, por, marchew, seler);
- 10–15 proc. – owoce, nasiona roślin strączkowych(groch, fasola, soczewica, ciecierzyca), orzechy oraz nasiona słonecznika i dyni;
- 5–10 proc. – mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak jaja, mleko, sery białe i żółte, masło, ryby;
- 10 proc. – płyny w postaci zup przygotowywanych na bazie warzyw; - 5 proc. – tłuszcze (wyłącznie roślinne), np. łyżka oliwy z oliwek.
* Uwaga! Cukier eliminujesz z pożywienia całkowicie! 7 ważnych reguł Makrobiotyka zaleca pożywienie naturalne, niekonserwowane i nieprzetworzone. Powinnaś też przestrzegać poniższych zasad.
*
1. Dokładnie przeżuwaj każdy kęs. To ważne, bo wydłużając czas jedzenia, nie przejadasz się. Uczucie sytości pojawia się bowiem dopiero 15–20 minut po rozpoczęciu jedzenia.
2. Nigdy nie jedz później niż trzy godziny przed snem. 3. Posiłki ze zbóż przygotowuj najlepiej w szybkowarze, a warzywa jedynie blanszuj przez zanurzenie na kilka minut we wrzątku.
4. Staraj się jeść tylko te owoce, które są dostępne w danym sezonie. Zrezygnuj z owoców tropikalnych, np. bananów czy cytrusów. Mają one niekorzystne działanie, bo pochodzą z odmiennej niż nasza strefy klimatycznej. Wybieraj więc np. jabłka, gruszki czy śliwki.
5. Zrezygnuj z soków owocowych. Zastąp je niegazowaną wodą mineralną, którą powinnaś pić w niewielkich ilościach i nie wcześniej niż kwadrans po posiłku.
6. Jedz nie tylko części korzeniowe warzyw, ale również części zielone. Nać selera, buraków, młode liście marchewki, rzodkiewki czy brukwi możesz dodawać do zup czy sałatek warzywnych.
7. Lepiej nie obieraj warzyw, a tylko bardzo dokładnie je myj pod bieżącą wodą. To ważne, bo właśnie w skórce i tuż pod nią jest mnóstwo cennych składników odżywczych!

*Opinia dietetyka dr Lucyny Pachockiej *Ta dieta może być okresowo wykorzystana tylko przez dorosłe, zdrowe osoby. Jest niewskazana dla dzieci i młodzieży, kobiet w ciąży i karmiących, osób z chorobami przewodu pokarmowego, nadczynnością tarczycy, kamicą nerkową. Przed jej zastosowaniem warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem rodzinnym.

*Plusy i minusy diety Plus *Dzięki małej ilości mięsa i obfitości warzyw, rzadziej chorujesz, masz mocniejsze serce, wyrównane ciśnienie krwi, mniejsze ryzyko raka płuc, tarczycy i jelita grubego.
*Minus *Stosowana przez dłuższy czas może prowadzić do niedokrwistości, a także powodować zmęczenie i osłabienie organizmu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)