FitnessDieta po usunięciu woreczka

Dieta po usunięciu woreczka

Mam 24 lata dwójkę dzieci, młodsze karmię piersią, ma 3 miesiące. Ponad tydzień temu miałam laparoskopowo usunięty pęcherzyk żółciowy, nie mam pojęcia co mogę jeść tak krótko po zabiegu.

Dieta po usunięciu woreczka
Źródło zdjęć: © -sxc.hu

09.06.2010 | aktual.: 09.06.2010 15:12

Mam 24 lata dwójkę dzieci, młodsze karmię piersią, ma 3 miesiące. Ponad tydzień temu miałam laparoskopowo usunięty pęcherzyk żółciowy, nie mam pojęcia co mogę jeść tak krótko po zabiegu. Lekarz mówił, że wszystko, oprócz tłustych i smażonych potraw, ale ja się panicznie boję. Wczoraj spróbowałam napić się mleka (0 proc.), ale zemdliło mnie. Bardzo proszę o listę produktów, które mogę bezpiecznie jeść. Jak długo mam się tak odżywiać?

Witam, W diecie po usunięciu pęcherzyka żółciowego należy ograniczyć ilość tłuszczu. W krótkim okresie po operacji (zwłaszcza jeśli tak jak w Pani przypadku, w dalszym ciągu pojawia się dyskomfort) należy starać się wprowadzać do diety głównie niewielkie ilości chudego mleka 0,5-1,5% i chudego nabiału. Należy natomiast wstrzymać się ze spożyciem kwaśnych napojów jak kefir i maślanka oraz tłustych serów (żółtych, pleśniowych, innych). Można cienko smarować masłem jednak całkowicie należy pominąć śmietanę. Z mięs należy wybierać drób i cielęcinę oraz chude ryby. Poza ograniczeniem tłuszczu, dieta powinna mieć cechy diety lekkostrawnej. Oznacza to, że posiłki powinny być głównie gotowane lub przygotowywane na parze, rzadziej duszone, ze smażenia należy zrezygnować. Należy odstawić produkty pobudzające wydzielanie soku żołądkowego takie jak: mocne wywary mięsne i warzywne, napoje gazowane, tytoń, alkohol, kawa, mocna herbata, ostre przyprawy. Poza tym trzeba:

- wykluczyć z diety produkty wzdymające: warzywa kapustne, strączkowe, cebula, czosnek, por,
- należy ostrożnie wprowadzać do diety pozostałe warzywa i owoce sprawdzając reakcję organizmu,
- warzywa i owoce powinno się spożywać głównie w formie ugotowanej, obrane ze skórki,
- razowe przetwory zbożowe należy zastąpić jasnym,
Warzywami i owocami dozwolonymi są: marchewka, buraki, szparagi, szpinak, jagody, borówki, jabłka, banany, cytrusy, brzoskwinie,
Ponadto posiłki nie powinny być zbyt gorące ani za zimne.

Ważne jest aby posiłki były spożywane w spokoju, a każdy kęs dokładnie przeżuwany. Dietę taką należy stosować przez kilka tygodni po operacji. W tym czasie można próbować wprowadzać nowe produkty jednak tylko po jednym, po czym obserwować reakcję organizmu.

Elżbieta Duda-Gmurczyk

www.setpoint.pl
Znajdź z nami swój punkt równowagi!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (3)