Mało kto zwraca uwagę w pociągu. Mają ukrytą funkcję

Dlaczego fotele w PKP i samolotach są często niebieskie?
Dlaczego fotele w PKP i samolotach są często niebieskie?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. KPL

08.02.2024 10:00, aktual.: 08.02.2024 10:44

Do niedawna standardem w komunikacji miejskiej były fotele obite w wielokolorową tkaninę. Nieco inaczej rzecz przedstawia się w pociągach czy samolotach - tam zdecydowanie częściej widzimy siedzenia w jednolitym odcieniu. Okazuje się, że ich kolor ma ukryte znaczenie.

W przestrzeni współczesnych miast mało co jest przypadkowe. Nad rozwiązaniami, na które większość z nas nie zwraca uwagi (np. przyciski przy przejściach dla pieszych, oznaczenia przy kasach samoobsługowych czy znaki na chodniku/ścieżce rowerowej), pracują specjaliści. Przed podjęciem ostatecznej decyzji biorą pod uwagę wiele różnorakich czynników - zaczynając od przepisów, przez czytelność znaków, na aspektach estetycznych kończąc.

Co oznacza kolor foteli w tramwajach, autobusach i pociągach?

Podobnie jest, gdy chodzi o środki transportu zbiorowego, z których najpopularniejsze to autobusy, tramwaje, pociągi oraz samoloty. W nich również każdy szczegół ma znaczenie, jest szeroko dyskutowany i konsultowany - tak, by służył jak najlepiej zarówno pasażerom, jak i osobom odpowiedzialnym np. za czystość pojazdów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie jest tajemnicą, że - gdy idzie o fotele - w komunikacji miejskiej dominują wielobarwne tkaniny utrzymane w raczej ciemnych barwach, często z geometrycznymi wzorkami, paskami, kropkami itp. Przyczyna jest prosta - nie widać na nich zabrudzeń. Jeśli - jak np. w warszawskich autobusach Solaris - pojawiają się siedzenia w jednym kolorze (tam: czerwone i szare), obicia zrobione są z materiału łatwego w czyszczeniu, np. skóropodobnego.

Kolor foteli w pociągu i samolocie ma znaczenie

A co z siedziskami w pociągach? Tutaj częściej znajdziemy jednobarwne obicia, najczęściej w odcieniach niebieskiego lub zieleni. Okazuje się, że ma to swoje uzasadnienie. Obie te barwy mają właściwości uspokajające. Jak przekonują eksperci psychologii koloru, pomagają się odprężyć, sprzyjają wypoczynkowi i pozytywnie nastrajają. Nic dziwnego, że najczęściej spotykamy je w pociągach dalekobieżnych - wszak im dłuższa podróż, tym łatwiej o rozdrażnienie i nerwy.

Z podobnego założenia wychodzą również projektanci wnętrz samolotów. W nich również dominują niebieskie fotele, co ma sprzyjać spokojowi pasażerów. Co ciekawe, w latach 70. część linii lotniczych zdecydowała się na czerwone siedziska. Z pomysłu szybko się jednak wycofano. Współcześnie częściowo czerwone fotele (nakładki na zagłówki) znajdziemy w airbusach linii Air France.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także