Blisko ludziDlaczego kobiety tracą zainteresowanie seksem? Połowa kobiet doświadczy spadku libido

Dlaczego kobiety tracą zainteresowanie seksem? Połowa kobiet doświadczy spadku libido

Dlaczego kobiety tracą zainteresowanie seksem? Połowa kobiet doświadczy spadku libido
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

28.12.2012 11:37, aktual.: 28.12.2012 13:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Za Nicki Allen - trzykrotnie zamężną Brytyjką z West Sussex o posągowej figurze, nadal oglądają się mężczyźni. 57-latka z ironią przyznaje, że jej koleżanki zawsze uważały, że wiodła bogate życie erotyczne. Prawda jest jednak zupełnie inna. Czego nie wiedziały przyjaciółki to fakt, że jej trzecie małżeństwo rozpadło się 3 lata temu, ponieważ ilość stosunków seksualnych, jakie odbyła z mężem przez całą dekadę, można by policzyć na palcach dwóch rąk.

Za Nicki Allen - trzykrotnie zamężną Brytyjką z Wineham o posągowej figurze, nadal oglądają się mężczyźni. 57-latka z ironią przyznaje, że jej koleżanki zawsze uważały, że wiodła bogate życie erotyczne. Prawda jest jednak zupełnie inna.

Czego nie wiedziały przyjaciółki to fakt, że jej trzecie małżeństwo rozpadło się 3 lata temu, ponieważ ilość stosunków seksualnych, jakie odbyła z mężem przez całą dekadę, można by policzyć na palcach dwóch rąk.

Nicki jest jedną z kobiet, które doświadczyły gwałtownego spadku libido. Problem nie jest rzadki i nie dotyczy tylko kobiet po menopauzie. Jak wykazują badania, przeprowadzone równolegle w Ameryce oraz Europie, 30 do 50 proc. kobiet w różnym wieku przez pewien okres życia nie doświadczało popędu seksualnego.

W Polsce - jak podaje raport o seksualności prof. Zbigniewa Izdebskiego - na problemy z libido skarży się 45 proc. kobiet zamężnych i 30 proc. tych, które są pannami. Jedna trzecia kobiet nie doświadcza orgazmu lub odczuwa ból w trakcie penetracji.

Według Nicki narastająca frustracja brakiem ochoty na jakiekolwiek kontakty seksualne była powodem rozbicia wszystkich jej związków. Pozornie miała wszystko - rodzinę, piękny dom, własną firmę, jednak wewnętrznie czuła się nieszczęśliwa. - Trudno wytłumaczyć sobie taki stan, gdy telewizja i gazety bombardują nas obrazami zawsze chętnych na igraszki kobiet, które niemal natychmiast osiągają orgazm - mówi Brytyjka.

Przyczyny spadku libido nie są jeszcze dobrze znane, za to wiadomo, że problem jest złożony i dotyczy nie tylko aspektów fizycznych (takich jak obniżenie poziomu testosteronu w organizmie), ale także psychicznych, a nawet społecznych. Problem może dotknąć kobiety w każdym wieku, choć poród i menopauza to okresy, gdy łatwiej o zaburzenia w popędzie seksualnym. Tymczasem spadek zainteresowania tą sferą życia zazwyczaj jest katastrofalny, zarówno dla samej kobiety, jak i jej partnera.

Przekonała się o tym 38-letnia pisarka Nicci Talbot z Hastings, która jako nastolatka oraz młoda kobieta zastanawiała się, dlaczego różni się od innych zafascynowanych seksem koleżanek, ale wstydziła się o tym z kimkolwiek porozmawiać. Pierwsze kontakty nie przyniosły jej żadnej satysfakcji, za to pogłębiły wrażenie odmienności i frustracji.

Po wielu latach omijania tematu szerokim łukiem i koncentrowaniu się na robieniu dyplomu, Nicci udała się w podróż po Australii, gdzie przypadkowo natknęła się na kurację pluskwicą groniastą (rośliną, która stymuluje działanie tych samych obszarów mózgu co żeńskie hormony płciowe – estrogeny) oraz akupunkturę. Kuracja przyniosła na tyle dobre efekty, że wkrótce po powrocie do kraju, Brytyjka nawiązała znajomość z przyszłym mężem, spłodziła 6-letnią dziś córkę i jest zadowolona z pożycia.

Profesor John Studd - ginekolog, praktykujący w Londynie, który od lat pomaga kobietom z obniżonym libido - podkreśla, że każdy przypadek należy traktować osobno. Rozwarstwienie w potrzebach seksualnych u partnerów może potęgować według niego zażywanie przez mężczyzn Viagry, narastanie zmęczenia i stresu, związanego z pracą i prowadzeniem domu, zażywanie antydepresantów oraz środków na obniżenie ciśnienia krwi i wiele innych.

W każdym wypadku należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże znaleźć wszystkie możliwe przyczyny braku popędu. Prawie zawsze sesja terapeutyczna jest zalecana jako wspomagający element terapii farmakologicznej.

- Moje pacjentki mają od 30 do 70 lat, a problem gwałtownego spadku libido to popularne schorzenie, wobec którego lekarze i psychoterapeuci są niemal bezradni. Częściej leczą jego skutki, takie jak depresja, niż przyczyny. Nim narastający problem nie zacznie być brany na poważnie, kobiety będą nadal cierpiały - twierdzi specjalista.

Na podstawie Dailymail.co.uk (mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także