FitnessDlaczego profilaktyka jest ważna?

Dlaczego profilaktyka jest ważna?

Dlaczego profilaktyka jest ważna?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

10.12.2012 13:39, aktual.: 10.12.2012 22:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ponieważ zmniejsza szanse zachorowania! Przeciwdziała powstaniu choroby, ale i jej nadmiernemu rozwojowi do stadium, w którym może być już nieuleczalna. Dotyczy to zwłaszcza przypadku chorób nowotworowych. Wielu z nich można świadomie zapobiegać!
Niepalenie papierosów, zdrowe odżywianie, szczepienia – mogą nam w tym pomóc.

Profilaktyka zmniejsza szanse zachorowania na wiele groźnych schorzeń. Przeciwdziała powstaniu choroby, ale i jej nadmiernemu rozwojowi do stadium, w którym może być już nieuleczalna. Dotyczy to zwłaszcza przypadku chorób nowotworowych. Wielu z nich można świadomie zapobiegać! Niepalenie papierosów, zdrowe odżywianie, szczepienia – mogą nam w tym pomóc.

Wiele czynności, które wykonujemy codziennie, może nas zbliżać lub oddalać od wystąpienia choroby nowotworowej. Jeśli zadbamy o edukację oraz szerzenie świadomości, to więcej osób będzie wiedziało, jak zmniejszyć ryzyko zapadnięcia na nowotwór. Bardzo dużą rolę odgrywają tutaj wszelkie poradniki, zwłaszcza skierowane do Pań.

W badaniu OTC Track, przeprowadzonym przez TNS OBOP w 2007 roku, stwierdzono, że to Polki znacznie częściej niż Panowie szukają informacji na temat zdrowia, medycyny i profilaktyki. To one wdrażają swoją wiedzę w czyn podczas codziennego życia rodziny – w swoich decyzjach o zakupach czy trybie spędzania wolnego czasu.

Należy pamiętać, że w profilaktyce pomaga nam wykonywanie małych czynności, ale regularnie. Jeśli codziennie w drodze do pracy lub po zakupy postawimy samochód trochę dalej i ostatnie metry przejdziemy na piechotę, to już przyczyniamy się do naszego lepszego samopoczucia. Dla naszego organizmu dobre będzie również wejście po schodach. O zdrowym odżywianiu też nie powinno się już nawet przypominać - codzienna porcja owoców i warzyw oraz regularne posiłki i picie wody powinno być standardem. Wprowadzenie elementów prozdrowotnych to proces, dlatego warto pamiętać, żeby nagradzać się za poszczególne, nawet małe kroki.

Oczywiście, wprowadzenie prozdrowotnych zmian i regularne wykonywanie badań nie zagwarantuje w 100 proc., że choroba nas ominie. Jednak szanse na pełny i szybki powrót do zdrowia są nieporównanie większe.

Badania wykonywane regularnie pozwalają na kontrolę naszego stanu zdrowia. Dzięki nim wiemy, jak funkcjonuje nasz organizm i czy jest to funkcjonowanie odpowiednie. Proste badania, jak badanie krwi czy moczu, pozwalają szybko i dokładnie określić choroby jeszcze zanim pacjent je odczuje. Łatwiej jest leczyć choroby wcześnie wykryte, we wczesnym stadium rozwoju niż te, które są już zaawansowane.

Weźmy sprawy w swoje ręce. Nawet jeśli nic nam nie dolega, raz do roku zróbmy badanie OB, morfologię, zmierzmy poziom cholesterolu i cukru we krwi, wykonajmy ogólne badanie moczu. Zróbmy badania odpowiednie dla naszej płci i wieku. Są one krótkie i bezbolesne, najczęściej również bezpłatne, a mogą nam uratować życie!

* RAZ DO ROKU:* Stężenie poziomu cukru we krwi, analiza moczu, morfologia krwi, OB, badanie kału na krew utajoną (po 50. roku życia), EKG (panowie po 40.), pomiar gęstości kości (panie po 50., panowie po 65.), cytologia, badanie ginekologiczne, USG dopochwowe.

CO 2-3 LATA:
Stężenie poziomu cholesterolu we krwi (pierwszy raz po 30. roku życia, po 50. – raz do roku), badanie dna oka (po 50. – co roku).

Mamografia skriningowa co 2 lata miedzy 50.-69. rokiem życia. Przy odpowiednich wskazaniach, skierowanie w każdej chwili może wystawić specjalista.

Osoby palące papierosy powinny wykonywać także rentgen klatki piersiowej.

_ Konsultacja: Dr n. med. Joanna Perkowicz Doradca Prezesa ds. Bezpieczeństwa Pacjenta i Szpitalnictwa Grupy LUX MED, członek Rady Ekspertów Fundacji Kwiat Kobiecości – Ogólnopolskiej Organizacji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy / (mtr)_

badaniaprofilaktykacytologia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (13)
Zobacz także