Blisko ludziDlaczego warto być singlem? Naukowe dowody

Dlaczego warto być singlem? Naukowe dowody

Dlaczego warto być singlem? Naukowe dowody
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

Przed świętami ten temat powraca jak bumerang. Czy można być szczęśliwym w pojedynkę?

Przed świętami ten temat powraca jak bumerang. Czy można być szczęśliwym w pojedynkę? Nowocześni single świadomie decydują się na samotność. Realizują się na innych życiowych płaszczyznach. Satysfakcję daje im kariera, podróże i komfort zarządzania swoim własnym światem i czasem. Żyją na własnych warunkach. Choć to wszystko brzmi optymistycznie, święta zawsze skłaniają do dodatkowych pytań. Bez obaw. Zanim zaczniesz odpowiadać na kolejne zaczepki cioci i babci, zobacz jakie są naukowe dowody na to, że bycie singlem naprawdę się opłaca.

1 / 5

Single mają lepsze życie towarzyskie

Obraz
© 123RF.COM

Single chętniej integrują się ze znajomymi i są bardziej otwarci na nowe znajomości. Mają więcej czasu na spotkania towarzyskie, częściej rozmawiają z przyjaciółmi. Okazuje się, że taka socjalna aktywność nie jest tylko i wyłącznie dobrą zabawą. Wyniki badań opublikowane w "American Journal of Public Health" mówią o tym, że codzienny, bliski kontakt ze znajomymi poprawia pamięć, ćwiczy umysł, a długofalowo chroni przed chorobami układu nerwowego, np. Alzheimerem.

2 / 5

Single są szczuplejsi

Obraz
© 123RF.COM

Najnowsze badania przeprowadzone przez Jaya Teachmana, profesora socjologii jednego z uniwersytetów w Waszyngtonie, to kolejny dowód na to, że single mają łatwiej! Nawet jeśli chodzi o walkę ze zbędnymi kilogramami. Osoby, które mieszkają same i nie są w stałym związku mają niższy wskaźnik masy ciała (BMI). Zarówno kobiety, jak i mężczyźni bez partnerów są według badań znacznie szczuplejsi od osób w tym samym wieku i o podobnej charakterystyce, ale żyjących w małżeństwie.

3 / 5

Single lepiej śpią

Obraz
© 123RF.COM

Wszystko wskazuje na to, że spanie w pojedynkę jest zdrowsze niż w parze. Długi sen bez przebudzeń (oddaj kołdrę, wstawaj na śniadanie) powoduje, że jesteśmy bardziej energiczni o poranku. Brytyjscy naukowcy postanowili bliżej się przyjrzeć się temu zjawisku. Przebadali 40 par w wieku 20-59 lat. Każdy miał na nadgarstku czujnik, który mierzył aktywność podczas snu. Okazało się, że w przypadku dzielenia łóżka z partnerem, liczba przerw w śnie wzrasta aż o 50 proc.

4 / 5

Single rzadziej rezygnują z treningów

Obraz
© 123RF.COM

Kobiety, które nie są w stałych związkach, mają większą zdolność do efektywnego treningu i rzadziej opuszczają zajęcia w klubach fitness. Sonda przeprowadzona na grupie Brytyjek pokazała zaskakujące wyniki. Aż 73 proc. kobiet ćwiczy rzadziej niż zalecane 150 minut w tygodniu, a największą grupę tych kobiet stanowią mężatki. Singielki wypadają znacznie lepiej.

5 / 5

Single mają mniej stresów

Obraz
© 123RF.COM

Niektórzy single świadomie dokonują wyboru o życiu pojedynkę w obawie o bolesne rozstania i konflikty z partnerem. Nie ma w tym nic złego, jeśli tylko w takiej sytuacji czują się spełnieni i szczęśliwi. Lepiej być singlem, niż żyć w nieudanym związku. Badania opublikowane w "Journal of Psychophysiology" pokazują, że osoby, które przed długie lata tkwią w trudnych związkach są grupą ludzi najbardziej narażonych na depresję. Gorzej radzą sobie z konfliktami i częściej chorują na choroby układu nerwowego.

Marta Rowicka/Kobieta WP

zdrowierelacjezwiązki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (252)