FitnessDlaczego warto uprawiać crossfit?

Dlaczego warto uprawiać crossfit?

Pokochasz ten rodzaj treningu, jeśli wolisz ćwiczyć krótko, ale intensywnie, a bieganie czy jazda na rowerze są dla ciebie zbyt monotonne.

Dlaczego warto uprawiać crossfit?
Źródło zdjęć: © 123RF

16.08.2015 | aktual.: 17.08.2015 11:57

Pokochasz ten rodzaj treningu, jeśli wolisz ćwiczyć krótko, ale intensywnie, a bieganie czy jazda na rowerze są dla ciebie zbyt monotonne. Crossfit podbił świat, a liczba jego fanów duża jest również w Polsce. Warto trenować w ten sposób, jeśli chcesz zgubić nadwagę, mieć silną, wysportowaną sylwetkę, zwiększyć gibkość i wytrzymałość. A może do wspólnych treningów namówisz partnera? Spodoba mu się ta forma wysiłku.

Crossfit (zapisywany również jako CrossFit) to stosunkowo młody program treningowy. Opracowali go w 2000 roku Greg Glassman i Lauren Jenai. Jest połączeniem treningu siłowego oraz kondycyjnego. Glassman początkowo trenował w ten sposób kalifornijskich policjantów. Gdy okazało się, jak dobre efekty osiągają, crossfit zaczęli ćwiczyć także amerykańscy strażacy, żołnierze i marines. Trening szybko zyskał popularność na całym świecie.

- CrossFit to fascynujące zjawisko, które każdego dnia przyciąga do siebie tysiące ludzi spragnionych zmiany. W obecnym świecie przesiąkniętym komercją, plastikiem i wyniszczającą nas alienacją ta nowa metoda treningowa i sport oferuje coś, o czym prawie zapomnieliśmy: prawdziwe przeżycia. Daje nam dreszcz emocji, wzruszenia i satysfakcję z własnych zwycięstw i przesuwanych granic.

Żyjąc w coraz bardziej sterylnej rzeczywistości, unikamy cierpienia i bólu. Zapominamy o tym, że i jedno, i drugie jest integralną częścią naszego życia i postępu. CrossFit wprowadza te uczucia do naszego słownika. Treningi często pozostawiają nas bez tchu, obolałych i słabych. Dzięki nim czujemy jednak, że pokonaliśmy własną słabość i strach. Krok po kroku stajemy się z powrotem zwycięzcami - pisze Piotr "Glaca" Mohamed we wstępie do książki T.J. Murphy’ego "Sprawność. Siła. Witalność. Jak CrossFit zmienił moje życie" (SQN 2014).

Więcej siły i energii

CrossFit to trening intensywny, który rozwija masę i siłę mięśni, poprawia wytrzymałość i ogólną kondycję, rozwija sprawność, zwiększa zasięg ruchu oraz siłę. Trening polega na rozwinięciu sprawności w różnych obszarach fizycznych takich jak m.in. gibkość, szybkość, równowaga, zwinność, wydolność, precyzja, moc. Crossfit korzystnie wpływa na stawy, układ krwionośny i oddechowy.

Ćwiczenia wykonuje się w sposób intensywny, bez przerw na odpoczynek. Chodzi o to, by dać z siebie wszystko, jak najbardziej się zmęczyć.
- Trening crossfit odbywa się na siłowni, na specjalnych przyrządach zwanych obwodami. Polega na powtarzaniu serii ćwiczeń złożonych przez jakiś czas lub w danej liczbie obwodów. Można go praktykować indywidualnie, z trenerem lub w kilkunastoosobowej grupie - mówi Paweł Lato, trener personalny z siłowni Energy Fitness w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Podczas treningu wykonuje się różne ćwiczenia: można robić pompki, przysiady, podnosić ciężary, skakać na skakance, podciągać się na drążku, pływać, biegać, ćwiczyć na atlasie czy bieżni. Kiedy Greg Glassman opracowywał nową metodę treningową, korzystał ze wszystkiego, co wpadło mu w ręce – podnosił worki z cementem, opony, ciężkie skrzynie. W najkrótszej wersji trening zajmuje zaledwie pięć minut, zaleca się jednak, by trwał 20-30 minut.

Zapracuj na wysportowaną sylwetkę

Crossfit jest rozwiązaniem dla kobiet, które znudził dotychczasowy trening. Możesz go uprawiać, nawet jeśli dawno nie ćwiczyłaś.
- CrossFit ma naprawdę wiele twarzy. Ćwiczą go ludzie w każdym wieku. W czasie workoutów stają obok siebie osoby z nadwagą, kobiety w ciąży, młodzi, sprawni zawodnicy i ludzie wykończeni kontuzjami lub pracą w pozycji siedzącej. Ciężary i ćwiczenia są skalowane, więc wszyscy mogą wykonywać ten sam plan treningowy. Dopingują się nawzajem, wspierają, dodają sobie otuchy. Zawodnik, który kończy ostatni, najczęściej zbiera największą owację. To jest potężna siła tego zjawiska - zapewnia Piotr Mohamed.

Polubisz crossfit, jeśli nie przepadasz za długotrwałym wysiłkiem - wolisz trenować krótko, ale porządnie. Efekty regularnego treningu pojawiają się szybko. Crossfit to bardzo dobry sposób na pozbycie się niechcianych kilogramów i wyrzeźbienie sylwetki. Połączony z dietą pomoże ci uzyskać zgrabną, silną, harmonijną figurę – dzięki crossfitowi angażowane jest całe ciało: nogi, pośladki, brzuch, plecy, ramiona.

- Ciała sportowców uprawiających crossfiting są uważane za ideał według większości mężczyzn. Także możliwość uzyskania błyskawicznych efektów przyciąga kolejne rzesze ćwiczących na siłownię. Poza tym trening pozbawiony jest rutyny. Mimo tego, że modeluje te same grupy mięśniowe, za każdym razem składa się z niepowtarzalnego zestawu ćwiczeń. Zarówno statycznych, jak i wielostawowych - wyjaśnia trener personalny Paweł Lato.

Rewolucja w treningu

Fanką crossfitu jest stylistka Zosia Ślotała. W rozmowie z dziennikarką Agnieszką Jastrzębską wyznała, że trening jest trudny, ale daje ogromną satysfakcję. O crossficie pisze też jedna z internautek:
- CrossFit to naprawdę rewolucja w treningu. Mój kolega jako jeden z pierwszych Polaków zainteresował się tym sportem i teraz prowadzi treningi w Warszawie, na które przychodzi coraz więcej osób. Sam ćwiczy od ok. dwóch lat i efekty są piorunujące. Mój (partner) pomiędzy rowerem też czasami ćwiczy i naprawdę sobie chwali.

Internautka tłumaczy, jak wygląda przykładowy trening crossfitu.
- Przez 10 minut trzeba zrobić jak najwięcej serii: 5 pompek, 10 brzuszków, 15 przysiadów. Muszę przyznać, że dzisiaj nie czuję nóg, uda mnie tak bolą, że ledwo chodzę. A dodam, że na co dzień regularnie biegam. Można się mega zmęczyć, treningi nie są nużące i nudne, efekty działają nie tylko na sylwetkę, ale przede wszystkim na wytrzymałość.

Trener personalny Paweł Lato w rozmowie z Newserią przestrzega jednak, że w trenowaniu crossfitu trzeba zachować umiar i zdrowy rozsądek, zwłaszcza gdy jesteśmy początkujące: – Ze względu na nieodpowiednio dobrane obciążenie, szybkość wykonywanych ruchów i dużą liczbę obwodów powtarzanych aż do utraty tchu, crossfit jest bardzo kontuzjogenny. Cierpią na tym zwłaszcza stawy. Wypełniająca je chrząstka ściera się znacznie szybciej niż podczas klasycznych ćwiczeń siłowych.

Dlatego Lato podpowiada, by ćwiczyć pod okiem doświadczonego trenera personalnego, który dobierze dla nas optymalne ćwiczenia.

Ewa Podsiadły-Natorska

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)