FitnessDodatek do paliwa w implantach piersi

Dodatek do paliwa w implantach piersi

Dodatek do paliwa w implantach piersi
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

04.01.2012 08:25, aktual.: 04.01.2012 12:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W podejrzanych o powodowanie nowotworów silikonowych implantach piersi firmy PIP wykryto obecność Baysilonu, substancji stosowanej jako dodatek do paliw - informuje serwis BBC News za francuskim radiem RTL.

W podejrzanych o powodowanie nowotworów silikonowych implantach piersi firmy PIP wykryto obecność Baysilonu, substancji stosowanej jako dodatek do paliw - informuje serwis BBC News za francuskim radiem RTL.

Zdaniem cytowanego przez RTL chemika i toksykologa Baysilon, szeroko stosowany w przemyśle petrochemicznym i gumowym, kauczuk silikonowy - Silopren oraz stosowany do wytwarzania silikonowych form Rhodrorsil przyczyniły się do częstego pękania implantów. Substancje te nie zostały zatwierdzone do stosowania w implantach i nie przeprowadzono z nimi wcześniej badań klinicznych.

Zamknięta w roku 2001 firma PIP (Poly Implant Prothese) z Marsylii wytwarzała implanty z silikonu o niskiej jakości przeznaczonego do produkcji materaców, a nie wielokrotnie droższego specjalnego silikonu do celów medycznych. Francuskie instytucje odnotowały 1143 przypadki pęknięcia implantu i 495 reakcji zapalnych oraz 20 przypadków nowotworów (nie ma pewności, że miały one coś wspólnego z implantami). 30 tysiącom Francuzek doradzono usuniecie implantów. W sumie wszczepiono ich od 300 do 400 tysięcy, głównie w Ameryce Łacińskiej oraz Europie.

Zdaniem prawnika firmy PIP wykryty w implantach Baysilone to produkt wysoko oczyszczony do celów spożywczych, stosowany na przykład przy produkcji szminek (dodaje się go do kosmetyków w celu poprawy ich wodoodporności i trwałości). Jeszcze w tym tygodniu wyjaśnień ma udzielić Jean-Claude Mas, założyciel firmy PIP. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także