FitnessDogtrekking - czym jest i na czym polega? Jak trenować z psem?

Dogtrekking - czym jest i na czym polega? Jak trenować z psem?

Dogtrekking - czym jest i na czym polega? Jak trenować z psem?
Źródło zdjęć: © 123RF
11.12.2018 21:11, aktualizacja: 31.12.2018 09:09

Dogtrekking to ten rodzaj sportu, który szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom czworonogów. Walka o dobre zdrowie nie musi się w końcu zawsze odbywać w samotności, a ostatecznie skorzystamy na tym zarówno my, jak i nasz wierny kompan. Jak działa dogtrekking i na czym dokładnie polega trenowanie z psem?

Czym jest dogtrekking?

Dogtrekking w skrócie jest dyscypliną sportową, w której oprócz nas bierze udział również pies. Może mieć formę wolnego bądź szybkiego spaceru oraz regularnego biegu, podczas którego nasz czworonożny przyjaciel jest do nas przypięty za pomocą specjalnej linki.

Ta forma codziennego treningu nie wymaga specjalnych umiejętności czy przygotowań, a zysk dla zdrowia i kondycji odnotujemy zarówno my, jak i nasz pupil. Dogtrekking powinien odbywać się na zróżnicowanych terenach i może obejmować dystans nawet kilkunastu kilometrów.

Dogtrekking - jak go trenować?

Dla wielu osób dogtrekking to zwyczajny spacer z psem, który zapewniamy naszemu czworonogowi dzień w dzień, jednak ma on oczywiście pewne konkretne uwarunkowania. Zasady dogtrekkingu są oczywiście bardzo podobne i polegają na przemierzeniu konkretnego dystansu razem z psem, jednak ćwiczenie będzie dla nas najskuteczniejsze, jeśli będzie trwać ono około dwóch godzin i będzie mieć miejsce kilka razy w tygodniu.

Istotny w dogtrekkingu jest też stopień wysiłku, jaki włożymy w trening, bowiem powinien on stopniowo rosnąć i obejmować tereny o różnym podłożu i ukształtowaniu terenu. Powinniśmy także zadbać o to, żeby trasa była w miarę możliwości zróżnicowana, co pozwoli nam uniknąć uczucia rutyny.

Decydując o trasie biegu bądź spaceru pamiętajmy, że choć podłoże powinno być różne na jej konkretnych etapach, to w miarę możliwości powinniśmy wykluczyć te wykonane z asfaltu. Najlepsze będą w tym przypadku naturalne ścieżki, np. w lasach czy na szlakach górskich, gdzie dodatkowo będziemy mieli okazję pobyć chwilę na łonie przyrody.

Przed rozpoczęciem dogtrekkingu pamiętajmy o wodzie dla siebie i naszego pupila, a także o odpowiednim ubiorze, w tym butach. Dobrym wyborem będą obuwie dostosowane do chodzenia po rozmaitych terenach, dzięki czemu nie będą nas w stanie zaskoczyć różne niespodzianki czy niespodziewane zmiany trasy.

Dogtrekking - wyposażenie dla psa

Decydując się na uprawianie dogtrekkingu pamiętajmy, że nasz kompan musi być do tego równie dobrze przygotowany jak my sami. Warto zadbać o to, żeby pies miał na sobie szelki, a linka za pomocą której będzie do nas przyczepiony powinna być elastyczna. Niezależnie od okoliczności starajmy się z naszym pupilem współpracować, a więc nie szarpać się wzajemnie ani nie napinać mocno linki, bowiem nie będzie to wycieczka przyjemna dla żadnej ze stron.

Ważną kwestią są też podłoża, które obejmują wybrany przez nas teren, dlatego jeśli są to drogi z drobnymi kamieniami czy są one szczególnie nierówne, to musimy zapewnić naszemu pupilowi buty zapobiegające zranieniom łap. W końcu pamiętajmy, że bierzemy odpowiedzialność nie tylko za siebie, lecz także za naszego przyjaciela.

Źródło artykułu:WP Kobieta