DomJak wyczyścić żelazko? Wypróbujcie niezawodne domowe patenty na przypalone urządzenie

Jak wyczyścić żelazko? Wypróbujcie niezawodne domowe patenty na przypalone urządzenie

Jak wyczyścić żelazko? Sprawa wcale nie jest taka trudna.
Jak wyczyścić żelazko? Sprawa wcale nie jest taka trudna.
Źródło zdjęć: © 123RF
10.07.2020 12:21

Czy czasem czujecie frustrację, gdy zastanawiacie się, jak wyczyścić żelazko? Nie przejmujcie się, wystarczy kilka domowych metod, które ułatwią codzienne obowiązki. Nie wyrzucajcie sprzętu, jeśli zauważycie, że brudzi ubrania – zapamiętajcie patenty na to, jak wyczyścić żelazko.

Jak wyczyścić żelazko? Regularna pielęgnacja pozwoli na dłuższe korzystanie z żelazka. Nie zaprzątajcie sobie głowy widocznymi zabrudzeniami, bo o tym jak wyczyścić żelazko, przekonacie się z poniższych wskazówek.

Jak wyczyścić żelazko – najpopularniejsze metody

Sposobów na wyczyszczenie żelazka jest naprawdę wiele, dzięki czemu możecie wybrać najlepszą metodę dla siebie. Skorzystanie z domowych metod zdecydowanie jest tańsze, a przy tym całkiem szybkie w przygotowaniu. Jak w takim razie wyczyścić żelazko?

 1. Ocet – lekko nagrzej żelazko, po czym je odłącz od prądu. Następnie umyj jego powierzchnię szmatką nasączoną octem. W razie większych zabrudzeń możesz dodać odrobinę sody oczyszczonej.
 2. Roztwór octu z solą – do garnka wlej w równych proporcjach ocet i sól, po czym podgrzej, ale nie doprowadź do wrzenia. Zamocz szmatkę w roztworze i usuń osad, a na koniec przemyj czystą wodą.
 3. Gazeta – na kawałek gazety nasyp sól. Prasuj fragment żelazkiem, aż zabrudzenie całkowicie zniknie.
 4. Pasta z sody i octu – wymieszaj ze sobą dwie miarki sody z jedną miarką octu (pasta nie może być stosowana do żelazka z teflonu). Ostrożnie i w rękawiczkach nakładaj pastę za pomocą szmatki.
 5. Folia aluminiowa – pognij folię i połóż na desce do prasowania, po czym rozprasuj ją żelazkiem.
 6. Sok z cytryny – pocieraj płytę żelazka ściereczką nasączoną sokiem z cytryny.
 7. Biały wosk – po lekko rozgrzanym żelazku pocieraj świecę, aby pozostał wosk. Usuń wosk miękką ściereczką, a na koniec prasuj szarą gazetę, która oczyści tłustą warstwę.

Jak wyczyścić żelazko – usuwanie kamienia

Jeżeli zauważyliście, że na prasowanych ubraniach pojawiają się drobinki kamienia, powinniście zająć się czyszczeniem żelazka i jego odkamienieniem. Jak to zrobić?

 • stopę żelazka oczyść szmatką z octem;
 • wlej ocet do żelazka;
 • ustaw sprzęt na najwyższą temperaturę i włącz funkcję parowania;
 • po wyparowaniu octu dodaj wodę i powtórz parowanie, aż żelazko przestanie wydzielać przykry zapach;
 • na koniec przetrzyj żelazko wilgotną ściereczką.
Źródło artykułu:WP Kobieta