Trwa ładowanie...

Drobne akcenty kolorystyczne w klasycznej biżuterii. Dodają charakteru

Klasyczną, minimalistyczną biżuterię zwykle wykonuje się ze szlachetnych metali, a ozdabia drobnymi, lekko połyskującymi diamentami lub cyrkoniami. Wyraziste, kolorystyczne akcenty można uzyskać nie tylko dzięki barwnej emalii, ale także dzięki kamieniom szlachetnym.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Drobne akcenty kolorystyczne w klasycznej biżuterii. Dodają charakteruŹródło: iStock.com
dpfnt8u

Kamienie szlachetne – luksusowa ozdoba

Kamienie szlachetne, zwane również kamieniami jubilerskimi, to poddane obróbce fragmenty minerałów, które w stanie surowym mogą wyglądać niepozornie. Kamienie szlachetne występują rzadko, odznaczają się dużą trwałością, często wysokim połyskiem oraz głębokim odcieniem, co czyni je idealnym dodatkiem do biżuterii. Istnieją również kamienie półszlachetne, które charakteryzują się mniejszą twardością i trwałością.

Jakie kamienie szlachetne znajdziemy w biżuterii? Oprócz sławnych diamentów popularne są np. szafiry, rubiny, szmaragdy, ametysty. Szafir przyciąga oko swoim głębokim, niebieskim kolorem, ale może występować również w postaci przezroczystej, purpurowej, fioletowej, a nawet czarnej. Rubiny mają z kolei kolor głębokiej czerwieni i są jednymi z najdroższych i najcenniejszych kamieni. Szmaragdy znane są ze swojego zielonego koloru, zaś ametysty charakteryzują się głównie fioletowym zabarwieniem.

Kamienie szlachetne mają również swoje odpowiedniki wyrabiane ręką człowieka, czyli kamienie syntetyczne. Są to wyroby łudząco podobne do naturalnych minerałów, mające zbliżone właściwości i cechy. Kamienie syntetyczne również są używane w jubilerstwie, ale w przeciwieństwie do szlachetnych kosztują o wiele mniej. Bywa, że tylko wykwalifikowany jubiler jest w stanie zauważyć różnicę między nimi.

Emalia – bogactwo wzorów

Emaliowanie biżuterii polega na nakładaniu na powierzchnię metalu barwnych substancji (pigmentu, sproszkowanych minerałów czy akryli). Emalia świetnie zdobi klasyczne wyroby biżuteryjne, bo dzięki niej można stworzyć dowolne wzory i kształty. Emalię znajdziemy zarówno na zawieszkach do łańcuszków i bransoletek, jak i na kolczykach, pierścionkach i spinkach do mankietu.

Szafir bardzo łatwo pomylić z tanzanitem Shutterstock.com
Szafir bardzo łatwo pomylić z tanzanitem Źródło: Shutterstock.com
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dpfnt8u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpfnt8u
dpfnt8u