ModaDuże piersi potrzebują szczególnej oprawy. Jak dobrać wygodny biustonosz?

Duże piersi potrzebują szczególnej oprawy. Jak dobrać wygodny biustonosz?

Pełne piersi często bywają problematyczne, bo większość modeli z sieciówki nie pasuje. Odpowiednio dobrany stanik służy nie tylko wygodzie, ale także zdrowiu, kondycji kręgosłupa i dobremu samopoczuciu. Jeśli po kilku godzinach noszenia swojego modelu czujesz się jak w niewygodnym pancerzu i marzysz tylko o zdjęciu cisnącego biustonosza, możliwe, że został źle dobrany.

Duże piersi potrzebują szczególnej oprawy. Jak dobrać wygodny biustonosz?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Sylwia Ścibak

Biustonosz do dużych piersi – jak dobrać?

Duże piersi potrzebują solidnego podtrzymania, dlatego dobranie odpowiedniego stanika jest niezwykle ważne. To bielizna do zadań specjalnych. Biust sam w sobie jest bardzo delikatny, ponieważ składa się z rozciągliwych tkanek, które w wyniku różnych drgań, skoków, ścisków mogą się zniekształcić, a do tego ich waga obciąża kręgosłup. Każdy źle dobrany biustonosz może zaszkodzić, ale na skutek takich błędów najbardziej cierpią osoby z nietypowymi potrzebami. Nierzadko zdarza się, że posiadaczki pełnych piersi mają problem z wyborem najlepiej pasującego modelu i w końcu sięgają po "byle co" albo znacznie przepłacają. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, przymierzyć kilka modeli i poszukać, a łatwiej będzie znaleźć odpowiedni model.

Nie tylko ze sztywnej gąbki

Nieusztywniany biustonosz, chociaż nie tak popularny, jak typowy push-up czy model bez ramiączek, jest świetnym wyborem dla pań z obfitymi piersiami. Kobiety noszące większy rozmiar miseczki unikają dodatkowo powiększających biust usztywnień, a różne konstrukcje nieusztywnianych miseczek pozwalają dopasować coś dla różnych piersi. Tkanina miękkich miseczek ściśle przylega do skóry, a piersi nie są dodatkowo wypełniane przez poduszki, więc nie stają się optycznie większe. Miękką miseczkę łatwiej jest dopasować, dlatego tego typu staniki są polecane paniom mającym problem z dobraniem właściwego modelu.

Jaki biustonosz dla większych piersi?

Biustonosze z większym rozmiarem miseczki to nie ta sama kategoria produktów, co do drobnych biustów. W niedopasowanym, ciasnawym staniku większe piersi często wylewają się zza górnej krawędzi miseczki, a także w okolicy pach. Ciężar piersi ciągnie opaskę stanika ku dołowi, a cienkie i wąskie, wpijające się w ramiona ramiączka potrafią być prawdziwą zmorą… Nie ma nic gorszego niż źle dobrany model, który utrudnia funkcjonowanie. Biustonosze z większym rozmiarem miseczek są częściej zabudowane, aby "zapanować" nad biustem i aby pod ubraniami nie odznaczały się fałdki i ściśnięte w nienaturalny sposób piersi.

Poczuj ulgę

Duży biust to zarówno powód do dumy, jak i kompleks. Jego właścicielki często narzekają na bóle kręgosłupa lub otarcia. By móc cieszyć się jego pięknem jak najdłużej, trzeba nosić odpowiedni stanik, który przedłuży ich młody wygląd i pomoże zachować jędrność. Podstawa to między innymi dobrze dobrany obwód opaski o odpowiedniej szerokości. Z profilu jego linia powinna przebiegać poziomo. Jeśli podjeżdża na plecach, opaska jest za luźna albo za wąska. Duży biust wymaga czasem szerokiej opaski zapinanej na więcej niż 2 haftki — czasem nawet 4.

Kolejny ważny element to ramiączka, które też odciążają kręgosłup, rozkładając ciężar biustu na barki. Powinny być wzmocnione, grubsze i szersze. Nie są najważniejsze w podtrzymaniu biustu, gdyby to na nich był podtrzymany biust, powodowałoby to otarcia. W tej funkcji ważniejsza jest opaska i inne elementy konstrukcyjne, a w szczególności fiszbiny, często występujące w modelach biustonoszy dla kobiet z obfitymi piersiami. To półokrągłe druciki spoczywające na mostku, które zapewniają większy komfort i stabilizację. Za kształt i wygląd piersi odpowiada przednia część stanika, czyli miseczka. Tę dobiera się pod kątem wielkości, kształtu, symetrii, rozstawienia piersi, a także rodzaju stanika (inny na co dzień i inny do sukienki na wesele) czy wieku kobiety.

Duży biustonosz też może być piękny

Nie pomijajmy kwestii tego, jak materiały i sam wygląd biustonosza wpływają na samopoczucie. Bielizna ma się podobać i być przyjazna skórze w każdych warunkach. Brzydki stanik zniekształcający piersi albo nadający im sztuczny kształt daje efekt odwrotny do zamierzonego, czyli zgrabnego, podkreślonego biustu. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy obfite piersi przyciągają uwagę, warto zadbać o odpowiednią bieliznę. Z kolei niewłaściwe materiały mogą powodować nadpotliwość, a nawet podrażnienia skóry. Koronkowe wykończenia mogą prezentować się pięknie, ale jeśli zostały wykonane z szorstkiego i sztucznego materiału, stanik będzie niewygodny. Specjalistyczna bielizna jest droższa od zwykłej, ale nie należy na niej zanadto oszczędzać. Aby nie przeinwestować, warto sięgać po modele dość uniwersalne, w stonowanych kolorach, ale nie musi to być regułą, jeśli unikasz rutyny w doborze ubrań i dodatków. Wybieraj tak, aby ci się podobały, ale też wpasowały się w różne stroje, aktywności i okazje.

Smutne, nudne staniki z większymi rozmiarami miseczek powoli zostają wypierane przez ładne, eleganckie modele, które zgrabnym kształtem i pięknym stylem sprzyjają dumnemu wypinaniu biustu, zamiast skulonych ramion i zgarbionych pleców. Każdy biust zasługuje na dobrą bieliznę, bo ta zapewnia wygodę i zdrowy, ładny wygląd biustu na lata. Często przyczyną braku prawidłowej postawy kobiet o nietypowo dużym, mało jędrnym albo asymetrycznym biuście jest nie sam mankament, lecz nieodpowiedni stanik. Wymiana na lepszy model powoduje, że zamiast kulić ramiona i garbić się, prostują plecy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (26)