Rozsyp wokół bukszpanu. Wytępisz żarłoczne larwy co do jednej

Ćma bukszpanowa to problem wielu ogrodników. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, by sobie z nią poradzić. Podpowiadamy, jak walczyć z tym szkodnikiem w naturalny, domowy sposób.

Jak dbać o bukszpan?
Jak dbać o bukszpan?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Ćma bukszpanowa, zwana także ćmą azjatycką, to owad, który sieje prawdziwe spustoszenie wśród bukszpanów. Młode gąsienice tego motyla atakują szczególnie wczesną wiosną, kiedy rośliny zaczynają znowu rosnąć. Obecność ćmy bukszpanowej można zauważyć po cienkich pajęczynach na krzewach oraz nadgryzionych liściach.

Zwalczanie tego szkodnika nie jest łatwym zadaniem. Ważne jest szybkie działanie. Szkodnik mnoży się w zastraszającym tempie i jeśli szybko się go nie pozbędziemy, bukszpan może nie przetrwać nawet do lata.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niebezpieczne znalezisko w lesie. Skala odkrycia była ogromna

Jak walczyć z ćmą bukszpanową?

Na szczęście istnieją naturalne, domowe sposoby na ćmę bukszpanową. Jednym z nich jest diatomit, czyli ziemia okrzemkowa, która ma kompleksowe zastosowanie w ogrodzie - skutecznie usuwa szkodniki, w tym ćmę bukszpanową. Wystarczy posypać nim chorą roślinę, a za 7 dni przeprowadzić zabieg ponownie, najlepiej po opadach deszczu. Posypaną rośliną delikatnie wstrząsnąć, a diatomit rozejdzie się po gałązkach.

Innym sposobem, ale równie skutecznym jest cynamon. Cynamon w proszku wystarczy rozrzucić dookoła bukszpanów. Dzięki temu pozbędziemy się nie tylko ćmy, ale także mrówek, które też potrafią nabroić w ogrodzie. Alternatywą może być mąka pszenna.

Co warto wiedzieć o naturalnych środkach?

Stosowanie naturalnych środków, takich jak wymienione wyżej, jest bezpieczniejsze dla środowiska i nie wpływa negatywnie na plantacje. Mimo że chemiczne pestycydy często wydają się łatwiejszym wyborem, domowe środki mogą być równie efektywne, zapobiegając jednocześnie szkodliwemu wpływowi na ziemię i lokalne ekosystemy.

Pamiętajmy, że przy efektywnym zwalczaniu ćmy bukszpanowej panuje zasada regularności. Systematyczne działania wspierają eliminację szkodnika i pozwalają chronić ogrody przed całkowitym zniszczeniem. Dobrym pomysłem jest też monitorowanie stanu roślin, by móc jak najszybciej reagować na powrót owadów.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
ćma bukszpanowaowadsposoby na szkodniki w ogrodzie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)