Rozsyp w ogrodzie w lutym. "Wyżre" cały mech
Mech na trawniku to problem, z którym boryka się wielu właścicieli ogrodów. Sprawdź, co należy zrobić, aby się go pozbyć i cieszyć się gęstą, zieloną murawą przez cały sezon wiosenno-letni.
Końcówka lutego to idealny czas na rozpoczęcie walki z chwastami. Zwykle na przełomie lutego i marca trawa powoli budzi się z zimowego uśpienia, a my jeszcze przed nadejściem wiosny, powinniśmy zająć się uporczywym mchem. Jego gęsta struktura może wyglądać atrakcyjnie np. na skalniaku, jednak na trawniku staje się prawdziwym utrapieniem.
Skąd się bierze mech na trawniku?
Mech często pojawia się tam, gdzie warunki dla wzrostu trawy nie są optymalne. Zbity, wilgotny i zacieniony teren staje się idealnym miejscem dla rozwoju tej rośliny. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym jest niskie pH gleby, które znacznie osłabia strukturę korzeniową trawnika.
Wysoka wilgotność oraz brak odpowiedniej aeracji również przyczyniają się do tego, że mech zaczyna dominować. W miejscach z słabym drenażem czy pod dużymi drzewami, gdzie promienie słoneczne rzadko docierają, występowanie mchu jest niemal pewne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zasady prawidłowego podlewania trawnika. Będzie piękną wizytówką ogrodu
Niestety, mech jest częstym problemem w przypadku zaniedbanych i niedożywionych trawników. Jego obecność może świadczyć o słabym stanie murawy, więc warto temu poświęcić uwagę i zadbać o kondycję trawy np. poprzez nawożenie azotem.
Należy dodać, że pierwsze, wiosenne nawożenie trawnika, powinniśmy przeprowadzić na przełomie marca i kwietna, tuż po pierwszym koszeniu trawy. Dzięki temu nasz ogród będzie zachwycał intensywną zielenią.
Jak szybko pozbyć się mchu z ogrodu?
Czynność jest niezwykle prosta. Zacznij od usunięcia niechcianych roślin, np. za pomocą grabi o gęstym uzębieniu. Wyciągaj mech z podłoża starannie i powoli. Następnie napowietrz grunt poprzez użycie wideł ogrodowych, aby zapewnić korzeniom trawy dostęp do większej ilości tlenu.
Jeśli gleba jest zbyt gęsta lub ma odczyn kwaśny, rozsyp wapno na jej powierzchni. To działanie ją odkwasi, zapobiegnie rozwojowi chwastów (w tym mchu) i wpłynie korzystnie na rozwój pożytecznej mikroflory glebowej. Pamiętaj, aby przeprowadzić ten proces w stosunkowo ciepły, suchy i bezwietrzny dzień.
Usuwanie mchu może pozostawić nieestetyczne puste przestrzenie. Jeśli zauważysz luki w trawniku, dokładnie je uzupełnij, wysiewając nasiona traw regeneracyjnych. Pamiętaj również o nawożeniu zieleni azotem, aby zapewnić trawnikowi bujny i szybki wzrost.
Czytaj także: Posiej zamiast trawy. Sąsiadom opadną szczęki
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.