FitnessDuży brzuch. Przyczyny i sposoby na odchudzenie grubego brzucha

Duży brzuch. Przyczyny i sposoby na odchudzenie grubego brzucha

Gruby brzuch to częsta przyczyna kompleksów, złego samopoczucia i braku akceptacji własnego ciała. Jakie są przyczyny otyłości brzusznej? Jak zaplanować dietę i program treningowy, by wyeliminować problem grubego brzucha?

Duży brzuch. Przyczyny i sposoby na odchudzenie grubego brzucha
Źródło zdjęć: © iStock.com

31.10.2018 22:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jakie są przyczyny dużego brzucha?

Zazwyczaj gruby brzuch jest efektem nieprawidłowej diety i całkowitego braku aktywności fizycznej. Duży brzuch to najczęściej zmora osób otyłych czy z nadwagą. Problem grubego brzucha znika bardzo często, jeśli przestawią się one na odpowiednio zbilansowaną dietę i zaczną poświęcać czas ćwiczeniom.

Przyczyną grubego brzucha mogą być także słabe mięśnie, które nie są w stanie utrzymać go w ryzach. To powoduje, że pomimo szczupłej sylwetki, brzuch jest wydęty i w pasie tworzy się oponka z tłuszczyku. Gruby brzuch jest także efektem grzeszków popełnianych w diecie. Niektóre dania mogą powodować wzdęcia. Wtedy brzuch przypomina balon i nie jesteśmy w stanie dopiąć się w spodnie w naszym rozmiarze.

Gruby brzuch to także zmora osób z sylwetką skinny fat. Duży brzuch pojawia się z powodu zbyt szybkiej utraty wagi, której nie towarzyszyła aktywność fizyczna.

Gruby brzuch jako objaw choroby

Duży brzuch nie jest jedynie efektem złej diety i brakiem aktywności fizycznej. Gruby brzuch może być spowodowany stanem chorobowym. Okrągły kształt brzucha, który mocno odstaje może być spowodowany nadmierną ilością spożywanego alkoholu i tłuszczem trzewnym, który osadza się na narządach wewnętrznych. Za duży brzuch może odpowiadać również kortyzol.

Wystający, miękki, pozbawiony jędrności brzuch to efekt zbyt dużego natężenia stresu. Gruby brzuch pojawia się także przy niedoczynności tarczycy. Przy niedoczynności organizm nie jest w stanie spalać wszystkich dostarczanych kalorii, a ich nadmiar jest przechowywany i rozkładany właśnie w okolicach brzucha.

Dieta na odchudzanie grubego brzucha

Najprostszą metodą na wyeliminowanie problemu grubego brzucha jest wprowadzenie zmian w swojej diecie. Na początku zaleca się wyeliminować z jadłospisu węglowodany proste, wysoko przetworzoną żywność, kofeinę i alkohol. W diecie nie ma także miejsca na słodzone napoje i białe pieczywo.

Dieta na duży brzuch powinna składać się z 2-3 porcji nabiału, 5 porcji warzyw i produktów pełnoziarnistych. W spalaniu* tkanki tłuszczowej na brzuchu* pomagają także ostre przyprawy, takie jak imbir, pieprz cayenne czy papryczka chilli.

Dodatkowo posiłki należy spożywać regularnie. Jeśli zdecydujesz się na 5 posiłków dziennie, pilnuj by przerwy między nimi wynosiły ok. 2-3 godzin. Ważny jest także sposób przygotowywania posiłków. Smażenie i tradycyjne grillowanie warto zastąpić gotowaniem na parze, pieczeniem w rękawie czy grillowaniem na grillu elektrycznym.

Ćwiczenia na duży brzuch

Nie istnieją ćwiczenia, które spalają tłuszcz tylko z określonej części ciała, w tym przypadku z brzucha. Dlatego, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu najlepiej wykonywać ćwiczenia aerobowe. Takie ćwiczenia należy wykonywać co najmniej przez 30 minut, ponieważ dopiero po 20 minutach wysiłku organizm zaczyna spalać tłuszcz.

Najlepiej, aby treningi trwały ok. 40-60 minut. Wśród ćwiczeń aerobowych, jakie poleca się przy otyłości brzusznej można wymienić szybki marsz, trucht, jazdę na rowerze, aqua aerobik lub pływanie.

Komentarze (0)