Posadziłeś w ogrodzie? Szykuj się na inwazję kleszczy

Posadziłeś w ogrodzie? Szykuj się na inwazję kleszczy

Niektóre rośliny działają na kleszcze jak magnes - zdjęcie ilustracyjne
Niektóre rośliny działają na kleszcze jak magnes - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | "Halenov Vitalii"
27.03.2024 14:47, aktualizacja: 27.03.2024 15:53

Kleszcze już atakują, zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Co gorsze, możemy na nie trafić nawet w ogrodzie. Warto wiedzieć, że niektóre gatunki roślin przyciągają te niechciane pajęczaki niczym magnes.

Ugryzienie kleszcza może być niebezpieczne. Z tego względu trzeba być niezwykle ostrożnym i po każdym spacerze sprawdzać, czy nie przynieśliśmy tego niewielkiego pajęczaka ze sobą. Co gorsze, nie jesteśmy bezpieczni nawet we własnych ogrodach - a dodatkowo niektóre gatunki roślin wabią kleszcze. Czego lepiej nie sadzić?

Nie tylko wysokie trawy. Co jeszcze przyciąga kleszcze?

Wysokie trawy to idealne siedlisko dla kleszczy. Ale roślin, które przyciągają te pasożyty niczym magnes, jest dużo więcej. Małe pajęczaki z upodobaniem kryją się również w liściach paproci - ze względu na panującą tam wilgoć, kleszcze mogą się tam schronić i w spokoju rozwijać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zagrożenie może też czyhać w roślinach okrywowych, takich jak np. bluszcz. To zaciszne siedlisko o odpowiednim stopniu wilgoci. Do listy potencjalnie niebezpiecznych gatunków zaliczamy też tuje. Pasożyty wybierają ich igiełki i czekają, aż w pobliżu znajdzie się człowiek lub zwierzak, który stanie się ich żywicielem.

Na tym jednak lista się nie kończy. Kleszcze na swoje schronienie upodobały sobie również m.in. jeżynę, czarny bez oraz leszczynę.

Kleszcze w ogrodzie? Tak zatrzymasz inwazję

Jeśli nadal chcesz mieć w ogrodzie wymienione wyżej rośliny, niezwykle ważna będzie ich regularna pielęgnacja. Systematyczne przycinanie i przerzedzanie gęstwin w takim wypadku jest koniecznością. Nie zapominajmy też o koszeniu trawy. W sezonie, jeśli tylko nie jest za gorąco, warto przycinać trawnik co najmniej raz na dwa tygodnie. Nie zapominajmy też, aby przed wyjściem użyć produktów odstraszających kleszcze. Po powrocie do domu przejrzyjmy ciało i odzież, czy nigdzie nie zawieruszył się żaden nieproszony pasażer na gapę.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta