Działka na wyciągnięcie ręki. Wciąż jest sposób, żeby ją zdobyć
Działki przeżywają prawdziwy renesans. Jeszcze do niedawna można było spotkać na nich głównie osoby na emeryturze, a obecnie na ich zakup decyduje się coraz więcej młodych osób. Jak to zrobić?
Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania w bloku. Wpływa na to wiele czynników, takich jak długość dojazdów do pracy, szkoły czy przedszkola, łatwiejszy dostęp do sklepów czy ośrodków kultury, a także cena. W obecnych czasach nie każdego stać na zakup i utrzymanie domu.
Nawet w mniejszych miastach, ceny domów wolnostojących zaczynają się od 400 tysięcy złotych. Doskonałym kompromisem i namiastką nieruchomości z ogrodem jest działka ROD.
Czytaj także: Myślimy o nim "chwast". Nie pozbywaj się go z ogródka
Działka ROD — plusy i minusy
Ogródki działkowe są w większości miast, nawet tych, których liczba mieszkańców nieznacznie przekracza 20 tysięcy. Odpowiednio zagospodarowana pozwala na uprawę nie tylko kwiatów, ale też owoców i warzyw. Niewielki domek na terenie umożliwia też odpoczynek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kiedyś marzenie każdego, a dziś? Działka wciąż kusi, dostępna tylko na rynku wtórnym
Jeszcze do niedawna zakup działki ROD nie wiązał się z dużym wydatkiem. W średniej wielkości miastach można było kupić ją za kilka tysięcy złotych. Niestety, galopująca inflacja, a także popyt na działki sprawiły, że obecnie ich ceny zaczynają się od 20 tysięcy złotych.
Co musisz wiedzieć przed zakupem działki?
Działki ROD nie da wykupić się na własność. Możliwy jest tylko wynajem bądź dzierżawa na okres od kilku do kilkunastu lat. Można nabyć ją dwa sposoby. Pierwszy z nich zakłada zakup działki bezpośrednio od administracji ROD. W tym celu należy udać się do siedziby zarządu. Wówczas osoba upoważniona pokaże działki, które przeznaczone są na sprzedaż. Po podjęciu ostatecznej decyzji następuje spisanie umowy dzierżawy działki.
Drugim sposobem jest wykupienie działki od innego działkowicza. W takim wypadku sprzedający przenosi prawa do dzierżawy działki na osobę kupującą. Umowa powinna zostać sporządzona w trzech egzemplarzach — dla nabywcy, zbywcy i zarządu ROD. Podpisywanie umowy powinno odbyć się w obecności notariusza, który poświadczy umowę swoim podpisem.
Następnie należy udać się do zarządu ROD w celu złożenia wniosku wraz z umową sprzedaży. Administracja ma 2 miesiące na rozpatrzenie. Do momentu wydania ostatecznej decyzji, właścicielem działki nadal jest zbywca. Po pozytywnym rozpatrzeniu decyzji musisz udać się do urzędu skarbowego w celu uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnej.
Czytaj także: Posadź w ogródku. Odstraszy kleszcze
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl