Dzieci kobiet, które urodziły w okolicach czterdziestki, są inteligentniejsze
To całkowicie nowe spojrzenie na temat późnego macierzyństwa. Do tej pory eksperci twierdzili, że kobiety, które odwlekają decyzję o zostaniu matką, ryzykują zdrowiem potomstwa. Teraz naukowcy odsłaniają drugą stronę medalu, ujawniając pozytywne aspekty związane z powiększaniem rodziny w dojrzałym wieku.
Dotąd kobiety, które decydowały się zostać mamami przed „czterdziestką”, raczej nie mogły liczyć na dobre słowo ze strony ekspertów wypowiadających się w mediach. Dlatego pozytywny wynik testu ciążowego, a potem oczekiwanie na upragnione dziecko często obarczone są u tych kobiet dodatkowymi obawami - o to, czy potomstwo będzie zdrowe, mądre, a sama ciąża przebiegnie bez większych komplikacji. W opinii większości specjalistów, późne zajście w ciążę zawsze rodzi obawę, że będzie to ciąża wysokiego ryzyka, w przebiegu której mogą pojawić się powikłania.
Dotychczasowy przekaz, zgodnie z którym starsze kobiety rodzą dzieci słabsze, bardziej chorowite, nie brzmiał optymistycznie dla coraz większej rzeszy kobiet, które na rodzenie dzieci decydują się coraz później. Dlatego ujawnione właśnie wyniki analizy przeprowadzonej przez przedstawicieli prestiżowej London School of Economics, muszą brzmieć zaskakująco. Nie owijając w bawełnę, wynika z nich, że dzieci kobiet, które urodziły tuż przed czterdziestką i później, są bardziej bystre.
Zaskakująca zmiana
Badacze z brytyjskiej uczelni doszli do takich wniosków po analizie danych pochodzących z trzech raportów, sporządzonych odpowiednio w latach: 1958, 1970 oraz 2001. W każdym z nich zaprezentowane zostały wyniki testów sprawdzających zdolności poznawcze dzieci w wieku 10-11 lat. Podczas badań przeprowadzonych w 1958 i 1970 r. najlepsze wyniki w testach uzyskiwały dzieci, które przyszły na świat, gdy ich matki znajdowały się w przedziale wiekowym 25-29, deklasując tych uczniów, których matki w chwili porodu miały od 35 do 39 lat. Kolejne takie duże badanie wśród dzieci, które przeprowadzone zostało w 2001 r., pokazało, że ten wynik się odwrócił. Dużo lepiej poradziły sobie w nim dzieci, których matki rodziły, będąc przed 40. rokiem życia.
Po wnikliwej analizie i przy uwzględnieniu czynników ekonomicznych i społecznych, naukowcy stwierdzili, że główną przyczyną stojącą za lepszymi wynikami, osiągniętymi przez dzieci kobiet starszych, był właśnie wiek ich matek.
- Nasze badanie to pierwsze spojrzenie na to, jak zdolności poznawcze dzieci, które zostały urodzone przez starsze matki, zmieniły się z upływem czasu. To także pierwsza próba zgłębienia tego, co może być odpowiedzialne za tę zmianę – tłumaczy cytowana przez „Science Daily” dr Alice Goisis z London School of Economics, która kierowała badaniami.
Słowo-klucz: „dojrzałość”
Skąd się biorą te różnice? Dlaczego dzieci kobiet, które późno zdecydowały się na macierzyństwo, lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów podczas testów? Naukowcy nie mają wątpliwości, że to przede wszystkim efekt tego, że zmienił się profil kobiety, która decyduje się na dziecko w okolicach 40. roku życia – często jest ona bardziej zaradna od młodych matek, lepiej wykształcona i zwykle wie, czego chce. Zdaniem specjalistów, jest też bardziej świadoma potencjalnych niebezpieczeństw, jakie mogą pojawić się w czasie ciąży. Rzadziej zdarza jej się sięgać po używki w tym okresie, co – jak podkreślają badacze – w przeszłości wcale nie było takie oczywiste.
- Wysoko rozwinięte zdolności poznawcze są ważne. Nie tylko same w sobie, ale też ze względu na to, że są mocnym wskaźnikiem, pokazującym, jak dzieci będą się czuły w przyszłości – za sprawą swoich osiągnięć, wykonywanego zawodu, a także w kwestii własnego zdrowia – powiedziała dr Alice Goisis.
Specjaliści nie mają wątpliwości, że wyniki zaprezentowanych właśnie dociekań, opublikowane na łamach „International Journal of Epidemiology”, są istotne dla coraz większej liczby kobiet, które najpierw starają się ustabilizować swoją sytuację życiową, a dopiero wtedy decydują się zostać matkami.