Blisko ludziDziecko - lekarstwem dla zestresowanej mamy

Dziecko - lekarstwem dla zestresowanej mamy

Dziecko - lekarstwem dla zestresowanej mamy
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

23.06.2012 22:18, aktual.: 25.06.2012 12:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Samotne matki, które nie radzą sobie ze stresem, powinny spędzać więcej czasu ze swoimi dziećmi na czytaniu i zabawie – wynika z nowych amerykańskich badań, opisywanych przez agencję Reutera.

Samotne matki, które nie radzą sobie ze stresem, powinny spędzać więcej czasu ze swoimi dziećmi na czytaniu i zabawie – wynika z nowych amerykańskich badań, opisywanych przez agencję Reutera. Badacze z Kansas State University uznali, że choć uważa się, że częstsze wzajemne kontakty mają głównie pozytywny wpływ na dziecko, to również matka może na tym skorzystać.

"Najważniejsze w tym badaniu jest odkrycie, że najlepszą metodą na zredukowanie stresu rodzica, kiedy ten czuje się przeciążony, jest częstszy kontakt z dziećmi" – powiedziała jedna z badaczek Blake Berryhill.

Jak dodała, bycie samotną matką często wiąże się z dodatkowym stresem, wynikającym z sytuacji finansowej, długich godzin pracy, czy też ograniczonego wsparcia z zewnątrz. W Stanach Zjednoczonych w 2010 roku mieszkało prawie 10 mln samotnych matek wychowujących dzieci poniżej 18. roku życia. Zgodnie z przeprowadzonym w 2010 roku spisem ludności, około 39 proc. urodzonych wtedy dzieci wychowywanych było przez samotne kobiety.

Berryhill i jej koledzy opierali się o dane ze spisu powszechnego i dodatkowo przepytali prawie 2,5 tys. samotnych matek, a ponadto analizowali poziom rodzicielskiego stresu, ich zaangażowanie i temperament dzieci. Temperament zdaniem naukowców jest ważnym czynnikiem, gdyż im większe problemy matki mają z dziećmi na początku, tym mniej angażują się w kontakty z nimi. Dodatkowo temperament wiąże się ze stresem, gdyż jeśli matka uważa, że dziecko jest "trudne", jej poziom stresu rośnie.

Badanie wykazało, że samotne matki, które poświęcają czas dziecku w wieku roku, częściej angażują się w kontakty z nim, kiedy skończy ono pięć lat. "Samotne rodzicielstwo i w ogóle bycie rodzicem jest bardzo wyczerpujące, ale jeśli matka chce spędzać czas ze swoimi dziećmi, może w ten sposób zmniejszyć poziom stresu, gdyż poczuje się spełniona w swojej roli" – uważa Berryhill.

(PAP/ma)

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także