Blisko ludziDziecko żyje w świecie telewizji

Dziecko żyje w świecie telewizji

Mój syn ma niecałe 6 lat i żyje w świecie bajek. Są to bajki, które ogląda w telewizji: Ben, Bakugan itp. Do tego stopnia jest zafascynowany bohaterami tych bajek, że ciągle przeszkadza kolegom w przedszkolu, próbując zaciekawić ich swoimi opowieściami. Czy jeśli całkowicie odetnę go od programów z tymi bajkami, nie będzie to dla niego za duży szok?

Dziecko żyje w świecie telewizji
Źródło zdjęć: © -sxc.hu

07.06.2010 | aktual.: 06.06.2018 14:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mój syn ma niecałe 6 lat i żyje w świecie bajek. Są to bajki, które ogląda w telewizji: Ben, Bakugan itp. Do tego stopnia jest zafascynowany bohaterami tych bajek, że ciągle przeszkadza kolegom w przedszkolu, próbując zaciekawić ich swoimi opowieściami. Czy jeśli całkowicie odetnę go od programów z tymi bajkami, nie będzie to dla niego za duży szok? Jego zachowanie jest na tyle uciążliwe, że zwróciłam nam na to uwagę wychowawczyni w przedszkolu. Co mnie jeszcze bardziej przeraża, syn jest zafascynowany złem, jakie kryje się w tych bajkach. Uważa, że jeśli komuś stanie się krzywda, to jest ok. Proszę o wskazówki, jak mogę pomóc, boję się ,że gdy pójdzie do szkoły, będzie miał duże problemy.

No cóż.... Źle się stało, że syn tak dużo czasu spędzał przed telewizorem. Wciąż, niestety, spędza. To wielki błąd wychowawczy. Konsekwencje już Pani poznała. Niestety! Zawsze uprzedzam – telewizja w nadmiarze niesie więcej zła niż dobra.

Tak mamy w Państwa domu. Niestety, takie zachowania nie biorą się znikąd. One pochodzą z doświadczeń, z czasu, który syn spędził przed telewizorem, z treści bajek, przeżyć bohaterów.... No, a fantazja dopowiedziała resztę. I co teraz? Ograniczamy, kontrolujemy, dozujemy.... Obawia się Pani, że jak wprowadzi Pani ostrą sankcję, to syn nie poradzi sobie z zakazem. A ja powiem tak – za chwilę Pani nie poradzi sobie z fantazją syna i może czymś więcej – z naśladowaniem zachowań, które są dla niego wzorcem.

Proszę zacząć wprowadzać ograniczenia. Proszę zwrócić uwagę na to, co ogląda i ile ogląda syn. Trzeba już, od dzisiaj wprowadzić zmiany i konsekwentnie realizować je. Tylko wtedy unikniemy poważniejszych problemów w przyszłości. Życzę powodzenia we wprowadzaniu zmian.

Krystyna Zielińska - psycholog dziecięcy i logopeda

Komentarze (3)