FitnessDziewczynki przechodzą pokwitanie wcześniej niż kiedykolwiek. Winna jest temu otyłość

Dziewczynki przechodzą pokwitanie wcześniej niż kiedykolwiek. Winna jest temu otyłość

Dziewczynki przechodzą pokwitanie wcześniej niż kiedykolwiek. Winna jest temu otyłość
Źródło zdjęć: © 123RF
06.11.2013 10:41, aktualizacja: 07.11.2013 11:41

U przeciętnej białej dziewczynki piersi zaczynają rosnąć w wieku 9 lat i 8 miesięcy – 4 miesiące wcześniej niż dwie dekady temu. Chociaż ten okres czasu wydaje się niedługi, to w znacznym stopniu wpływa na zdrowie kobiet w wieku dorosłym, uważają naukowcy. Dotyczy to zwłaszcza nastolatek z nadwagą, które dojrzewają szybciej od ich szczupłych rówieśniczek.

U przeciętnej białej dziewczynki piersi zaczynają rosnąć w wieku 9 lat i 8 miesięcy, zaś u czarnej - 8 lat i 10 miesięcy – 4 miesiące wcześniej niż dwie dekady temu. Chociaż ten okres czasu wydaje się niedługi, to w znacznym stopniu wpływa na zdrowie kobiet w wieku dorosłym, uważają naukowcy. Dotyczy to zwłaszcza nastolatek z nadwagą, które dojrzewają szybciej od ich szczupłych rówieśniczek.

Przedwczesne pokwitanie to kolejny skutek otyłości. Organizm obciążony nadmierną tkanką tłuszczową zaczyna produkować hormony odpowiedzialne za dojrzewanie płciowe u dziewcząt. Problem polega na tym – alarmują lekarze, że w późniejszym wieku ryzyko zachorowania przez nich na raka niebezpiecznie wzrasta.

W zagrożonej grupie znajdują się głównie otyłe dziewczynki, u których piersi pojawiają się nienaturalnie szybko. Dr Frank Biro i jego koledzy z amerykańskiego Medycznego Centrum Dziecięcego w Cincinnati, którzy opisali swoje studia nad tym tematem w magazynie "Paediatrics", ostrzegają, że nadwaga to "siła napędowa" raka piersi w dorosłym życiu kobiet.

Bogata w chemię dieta może całkowicie rozregulować zegar biologicznych młodych dziewcząt i wpłynąć na równowagę hormonalną ich organizmów - potwierdzają naukowcy ze Stanowego Uniwersytetu w Oregonie. - 10-latka, która wygląda jak 14-latka to nie tylko problem błędnego postrzegania jej wieku przez otoczenie. Osoby te są dłużej wyeksponowane na działanie estrogenu, a co za tym idzie, zachorowania na raka piersi i nie tylko.

Ponadto, niepokoją się badacze, dojrzały wygląd pociąga za sobą wcześniejszą inicjację seksualną i eksperymenty z rozrywkami dla dorosłych: alkoholem czy narkotykami. A to pociąga za sobą ryzyko depresji i uzależnień.

Dr Biro powiedział agencji Reuters Health, że za niezmiernie ważną powinność rodziców, nauczycieli i opiekunów dzieci uważa dbałość o ich prawidłową wagę oraz zdrową, zbilansowaną dietę.

Na podst. Dailymail (mtr/sr), kobieta.wp.pl

POLECAMY: