Dziś kończyłaby 82 lata. Tą wypowiedzią wywołała skandal

Maria Kaczyńska obchodziłaby dziś 82. urodziny. Pierwsza dama walczyła o prawa kobiet i otwarcie sprzeciwiała się zaostrzeniu prawa aborcyjnego.

Maria Kaczyńska skończyłaby dziś 76 lat
Maria Kaczyńska skończyłaby dziś 76 lat
Źródło zdjęć: © AKPA

21.08.2024 | aktual.: 21.08.2024 09:55

Maria Kaczyńska urodziła się 21 sierpnia 1942 roku w Machowie. Po narodzinach rozpoznano u niej wadę serca, która wymagała operacji. Jako dziecko często chorowała na zapalenie płuc, przez co jej rodzina przeniosła się do Rabki. Ukończyła tam liceum, a po zdaniu matury rozpoczęła studia w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie. Uzyskała tytuł magistra nauk ekonomicznych.

"Będę zawsze stać u boku Leszka"

Po ukończeniu studiów przeniosła się do Gdańska. Rozpoczęła pracę w Instytucie Morskim, gdzie poznała swojego przyszłego męża, Lecha Kaczyńskiego. Pobrali się w 1978 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Będę zawsze stać u boku Leszka, opiekować się nim aż do śmierci. Jestem ostoją męża. Przy mnie czuje się bezpiecznie. Nie wyobrażam sobie, żeby jednego z nas miało zabraknąć. Najlepiej, żebyśmy odeszli razem" - czytamy w publikacji "Warto, by naród polski i jego państwo – Rzeczpospolita trwały w Europie".

Nikt nie spodziewał się, że tak się stanie. Para prezydencka zginęła 10 kwietnia 2010 w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.

Broniła praw kobiet

Maria Kaczyńska była bardzo aktywną pierwszą damą. Objęła patronatem wiele akcji charytatywnych. W 2007 roku opowiedziała się za pozostawieniem Doliny Rospudy w nienaruszonym stanie. Sprzeciwiała się zaostrzeniu prawa aborcyjnego. W tym celu podpisała apel skierowany do parlamentarzystów, co spotkało się ze skrajną reakcją środowiska prawicowego.

Poparł ją jej mąż, prezydent Lech Kaczyński.

- Jeżeli chodzi o sprawy związane z aborcją, to uważam, że osiągnięty 15 czy 14 lat temu kompromis jest kompromisem, którego nie wolno naruszać. Powtarzam - nie wolno naruszać - apelował.

Była jedną z pierwszych osób, która pochyliła się nad problemem wysokiego bezrobocia wśród kobiet. Zainicjowała podpisy pod "Deklaracją na rzecz poprawy sytuacji zdrowotnej kobiet w Europie Środkowej". Angażowała się w akcje związane ze świadomością na temat leczenia raka szyjki macicy.

"Bycie prezydentową zmieniło moje życie. Bardziej, niż mi się wcześniej wydawało. Mimo ceny, jaką musiałam zapłacić, nie żałuję tych lat. Miałam przecież do zrobienia tyle ciekawych, pożytecznych spraw. Jaką mam radę dla mojej następczyni? Postępować zgodnie ze swoim sumieniem. Być sobą, nie zmieniać się pod wpływem urzędu. Ja w każdym razie zawsze byłam sobą" - mówiła w rozmowie z Anną Popek, autorką książki "Obrączki. Opowieść o rodzinie Marii i Lecha Kaczyńskich".

Ruszył plebiscyt #Wszechmocne. W formularzu poniżej zgłoś swoją kandydatkę w kategorii #Wszechmocne wśród kobiet.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)