Dzwoni domofon i nikt się nie odzywa? Incydent może mieć drugie dno
Najczęściej słysząc w nocy sygnał dzwoniącego domofonu, uznajmy to za głupi żart lub pomyłkę sąsiadów. W końcu niewielu z nas spodziewa się o tej porze gości. Niestety okazuje się, że może to się również wiązać z czymś znacznie poważniejszym.
29.11.2023 | aktual.: 29.11.2023 11:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wybierając na domofonie numer mieszkania, czasami łatwo o pomyłkę. Zdając sobie doskonale z tego sprawę, nie dziwi nas, że ktoś przez przypadek dodzwonił się właśnie do naszego domu. Bywa jednak, że charakterystyczny dźwięk rozlega się w środku nocy, co może zwiastować prawdziwe kłopoty.
Włamywacze nie śpią
Schemat działania włamywaczy jest bardzo prosty. Najczęściej, zanim postanowią nielegalnie dostać się do czyjegoś mieszkania, długo je obserwują. W dzisiejszych czasach jednak mało kto siedzi dzień i noc pod naszym domem.
Zdarza się, że złodzieje wcześniej w pewien sposób oznaczają miejsca, które ich zdaniem warto obrabować. W tym celu przesuwają wycieraczki pod drzwiami, pozostawiają różne przedmioty na klamkach lub malują różne symbole na ścianach. Każda najdrobniejsza zmiana powinna od razu nas zaniepokoić, bowiem w ten sposób rabusie sprawdzają, czy mieszkanie nie stoi dłuższy czas puste.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Okazuje się również, że włamywacze lubią robić "rozeznanie" nocą. Zdarza się, że dzwonią oni do mieszkań za pomocą domofonów. Jeśli nikt nie odbierze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nikogo w nim nie ma, przez co złodzieje mogą uznać nasz dom za łatwy cel.
Czytaj też: Symbol włamywaczy. Znak, że już się czają
Jak zapobiec włamaniom do naszego mieszkania?
Czy dzwoniący w nocy domofon zawsze zwiastuje włamanie? Oczywiście, że nie. Bardzo często to zwykła sąsiedzka pomyłka lub głupi żart wracających z imprezy nastolatków. Warto jednak być czujnym i nie bagatelizować niebezpieczeństwa.
Kiedy podejrzewamy, że w naszym bloku czają się bandyci, warto od razu poinformować o tym straż miejską lub policję. W końcu każda informacja może okazać się niezwykle cenna. Nie jesteśmy także w stanie przewidzieć tego, co dzieje się na pozostałych klatkach. Być może tam również pojawiały się dziwne oznaczenia.
Warto również porozmawiać ze swoimi sąsiadami. Kto wie, w końcu mogli zlekceważyć symbole lub dzwoniące w nocy domofony, które mogą dowodzić, że na ich mieszkania czają się właśnie włamywacze.
Możliwy błąd techniczny
Dźwięk domofonu w środku nocy na szczęście nie zawsze musi wiązać się z działalnością złodziei. Bywa, że jest to błąd techniczny, jak nieprawidłowo zainstalowany przycisk. Wtedy wystarczy silniejszy podmuch wiatru, by urządzenie zaczęło dzwonić.
Niekiedy winny jest uszkodzony przewód albo tzw. zakłócenia elektromagnetyczne, które mogą zostać wywołane przez linie wysokiego napięcia, urządzenia elektroniczne czy silniki elektryczne - czytamy na domuslumina.pl. Pomocny okazuje się wtedy filtr przeciwzakłóceniowy.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl